ROSTEME A STĚHUJEME SE

Začínáme: Strašnice, Libeň a Počernice
V tehdejším Československu jsme začínali ve strašnickém bytě Lízálkových, který se stal spolu s rodinnou chalupou v Jizerských horách jakousi základnou všeho dění, zatímco produkty byly skladovány v halách v Libeňském přístavu a na svoji cestu k zákazníkům (dnes již sebevědomě můžeme říci: expedici) se připravovaly ve skladu v pražských Počernicích. Všichni dělali všechno, dospívající generace balila produkty, ovazovala balíky provázkem a plombovala je, připravovala dopisy atd. Kdo měl řidičský průkaz, rozvážel objednávky. Každé vylepšení moc pomohlo, například počítač s tiskárnou tehdejšího studenta Jiřího Lízálka ml. nebo podnikatelský sklad Václava Beníška, spoluzakladatele společnosti JUST CS.

Rozdělení: Česko a Slovensko
Po prvním lednu 1993 se začala psát další kapitola společné historie. Ač jsme najednou působili ve dvou státech i společnostech, podstata fungování JUSTu byla a dosud stále je rodinná a společná.

Česko: Sídlili jsme ve čtyřech lokalitách
V již zmíněných pražských Počernicích jsme působili v letech 1991–1992, a to ve Strážkovické ulici, kde jsme měli k dispozici prostory bývalé restaurace. Většinu místa zabíral sklad, ale vyřizovali jsme zde i veškerou administrativu. Dne 2. prosince 1991 jsme vytiskli naši první fakturu. Brigádničila celá rodina.

V roce 1992 jsme se přestěhovali do Kovářské ulice v pražské Libni, ale sklad a expedici jsme až do roku 1994 zachovali ve Strážkovické. Rostl zájem o produkty, množství objednávek i počet zaměstnanců. V novém působišti jsme zavedli osobní odběry, a proto jsme zvolili lokalitu poblíž metra. Postupně jsme k přízemí přibrali i první patro budovy a rozrostli jsme se na společnost o 25 zaměstnancích, mezi něž patřili i řidiči pro tehdejší rozvozy.

Další stěhování v roce 1995 do Průběžné ulice bylo logickým krokem – stále jsme rostli, a navíc jsme začali nabízet také sortiment Nahrin. Sklad „putoval“ trochu jinou trasou než administrativa. V roce 1994 jsme jej přestěhovali ze Strážkovické ulice rovnou na naši současnou adresu (byť se sklad v roce 2012 ještě stěhoval v rámci areálu JUBEL v ulici U Továren). Administrativa v letech 1995 až 2000 sídlila v Průběžné ulici, což bylo strategicky zvolené místo s dobrou dostupností i blízkostí skladu. Budova v Průběžné ulici byla původně rodinný dům a poskytla zázemí jak skladu pro osobní odběry, tak administrativě včetně účetnictví a IT oddělení, tak i vedení společnosti. Když jsme v roce 2001 Průběžnou ulici opouštěli – opět nám bylo těsno –, společnost čítala již 35 zaměstnanců.

Od roku 2001 sídlíme na adrese, kterou dobře znáte – v ulici U Továren v pražské Hostivaři. Hlavní budova s charakteristickým půdorysem ve tvaru kapky vznikla ve spolupráci Ing. Jiřího Lízálka st. a Ing. Jiřího Lízálka ml. s Ing. Václavem Beníškem, který vznik a rozvoj areálu JUBEL (JUst+BEníšek+Lízálek) vedl a dodnes jej spravuje spolu se svým synem Tomášem.

V ulici U Továren by naše putování mohlo zatím končit. I v této lokalitě nám však začíná být těsno (už je nás více než padesát). Rozhodli jsme se proto v areálu JUBEL vybudovat novou budovu. Kromě velkorysejšího pojetí prostoru si od ní slibujeme důležitou věc – po mnoha letech a po vzoru našich slovenských kolegů administrativu opět propojíme se skladem a expedicí. Usnadníme tak spolupráci těchto nerozlučných částí společnosti.

Slovensko: Aj my rastieme
V začiatkoch podnikania (roky 1992–1993) sme mali doslova pár metrov štvorcových v našich domácnostiach. Vtedy nebolo potrebné a ani možné ich deliť na kancelárie, sklad a expedíciu. Tento stav však netrval dlho a už v polovici roka 1993 sme sa presťahovali do Hlavajovej vily na ulici Osloboditeľov. Tam sme už aj s dvomi zamestnancami mali k dispozícii sklad, expedíciu a aj kanceláriu s celkovou rozlohou asi 150 m2.

Už koncom roka 1994 sme sa presťahovali do vlastného zrekonštruovaného domu na Pribinovej ulici. V tom období sme pribrali aj ďalších kolegov a spolu nás bolo už 6. Mali sme viac priestorov s rozlohou cca 450 m2. Tento stav nám vydržal pomerne dlho. Neskôr sa naša zostava rozrástla o ďalších 6 zamestnancov.

Víziu novej budovy sme vytvorili v roku 2011. Na jar v roku 2013 sme začali kopať základy a už v decembri sme sa sťahovali na Kollárovu ulicu. V tomto období sme mali 14 zamestnancov. Všetko prebehlo prakticky bez problémov a v týchto komfortných priestoroch sídlime doteraz s aktuálnym počtom zamestnancov 24. Nakoľko sa firma neustále rozrastá, čo kladie na sklad a expedíciu väčší nápor, rozhodli sme sa opäť pre jej rozšírenie.

Vďaka novej prístavbe (2022) sa zvýšil počet paletových miest, zautomatizovala a zväčšila sa linka takmer o polovicu a v neposlednom rade sa dvojnásobne zväčšil baliaci priestor.

Edita Svatošová, Marketingové oddělení JUST CS
Petra Ladňáková, Marketingové oddelenie JUST SLOVENSKO

Tento článek vznikl s laskavým přispěním autorky kroniky JUSTu Venduly Severinové.