RODINNÝ STROM

V článku To to letí! zmiňujeme tzv. naučnou stezku. Při její tvorbě jsme vycházeli z bohatého archivu a zejména kroniky JUSTu z pera Venduly Severinové. Tyto krásné panely se zajímavostmi z historie naší i našich švýcarských partnerů nám po akci na Letné zůstaly a snažíme se pro ně najít vhodné místo u nás v Hostivaři, abychom se o informace mohli dělit dál i s našimi návštěvníky. Ale zpět k otázce v perexu. Výsledek by ve sportovní terminologii zněl Česko(slovensko): Švýcarsko 3:2.

Československý strom
Rodina původem z Valašského Meziříčí, která stojí za vznikem JUSTu u nás a na Slovensku, má tři větve – českou, moravskou a slovenskou. Málokdo třeba ví, že spoluzakladatel JUSTu Jiří Lízálek st. se narodil na Slovensku a do Prahy přišel s osvobozeneckou armádou (maminka byla vojačka) poté, co jeho tatínek padl v druhé světové válce v boji o Ostravu. Slovenský JUST sídlí v Martině, jelikož se tam za prací odstěhoval strýc pana Lízálka st., Svatopluk Bumbala st. Velká část celé rodiny byla či je aktivně zapojena do péče o JUST. Řadu představitelů generací 1 a 2 můžete osobně potkávat na školeních a setkáních či při návštěvě našeho sídla.

Švýcarský strom
Rodina Ulricha Jüstricha, zakladatele švýcarského JUSTu, se dělí na dvě větve. Jeho synové Ernst a Hansrudi měli totiž natolik odlišné názory na vedení podniku, že jej v letech 2002–2003 rozdělili na JUST (Ernst) a Nahrin (Hansrudi). V té době se vedení ujala zakladatelova vnoučata. V JUSTu jsou to bratři Marcel a Hansueli. Nahrinu se ujali sourozenci Nicole a Michel. Nicole o náš trh pečovala více než 25 let a do roku 2019 osobně představovala novinky a inovace Nahrin na školeních pro odborné poradce.

A zajímavost na závěr? Chvíli poté, co se JUST a Nahrin ve Švýcarsku rozdělily, u nás došlo k opaku – ke spojení firem JUST CS a NAHRIN Praha. Poradcům, kteří již v té době v Česku nabízeli svým zákazníkům produkty obou značek, se citelně ulevilo, protože mohli začít produkty objednávat tak, jak jsme na to zvyklí dnes – všechny pěkně dohromady.

Edita Svatošová, Marketingové oddělení JUST CS
Tento seriál vzniká s laskavým využitím archivu Venduly Severinové