PĚSTUJTE BYLINKY PO CELÝ ROK

Jak na to?

Najděte si v bytě nebo ve svém domě místo, kde budete svoji domácí zahrádku mít. Ideálně třeba okenní parapet směrem na jih nebo na západ, kde je nejvíc světla. Byliny umístěte do té části, kde se příliš nevětrá, rostliny totiž nezvládají větší výkyvy teplot. Váš zelený koutek by vám měl dělat radost, naplánujte si ho tedy tam, kde ho budete mít pořád na očích a kde budete mít sklizeň po ruce. To, jaký vyberete truhlík nebo květináč, je už na vašem vkusu.

Jak pěstovat?

Je jasné, že během zimy bude těžké nastavit doma stejné podmínky jako během letních měsíců v přírodě. Při domácím pěstování bylin je proto dobré ctít pár pravidel. Při sázení dejte do květináče nebo truhlíku nejprve malé kamínky nebo písek, které budou sloužit jako drenáž, až potom navršte do květináče zahradnický substrát namíchaný s rašelinou. Zasadit můžete byliny, které vyrýpnete na zahradě, ale sazeničky můžete i koupit v zahradnictví. Při přesazování jim ponechejte kořenový bal a zasaďte do květináče. Během zimy se rozrostou.

Jaké bylinky vybrat?

Pro začátek je dobré zasít si na parapet nenáročné bylinky, které nevyžadují speciální podmínky pro pěstování. Pokud jim věnujete laskavou péči, vydrží vám až do jara, kdy je můžete přesadit ven do záhonu nebo si je nechat doma.

Pažitka

Pažitka je v zimě zdrojem vitaminů a minerálních látek. Stačí ze země vyrýpnout trs pažitky obsahující množství cibulek a přesadit. Je možné zasadit vedle sebe několik trsů.

Petrželka

Před příchodem zimy si ze záhonku vyryjeme cca pět rostlin, které zasadíme do společného květináče. Během zimy je můžeme seřezávat a mít skvělé koření do salátů, polévek nebo pomazánek.

Meduňka, tymián, oregano

Tyto bylinky pocházející ze Středomoří oživí vaše jídlo po celý rok. A kromě využití v kuchyni můžete zalít lístky horkou vodou a udělat si čaj. Meduňkový čaj s citronovou vůní pomáhá při nespavosti, čaj z oregana mnozí popíjejí proto, aby zklidnili pocuchané nervy.

Pozor na zálivku

Největší problém, na který můžete při pěstování bylinek doma narazit, je zálivka. Velmi často se stává, že nám domácí zahrádka uhnije nebo naopak usychá. Zalévejte tedy vaše rostliny klidně každý den, ale malým množstvím vody. Kontrolujte, aby byl substrát vlhký, ale ne přemočený. Větší pozornost věnujte zálivce hlavně v případě, že máte svou zahrádku umístěnou nad topením, které bude v zimě rostliny vysušovat.