KTERÉ ROSTLINY PĚSTOVAT SPOLU, ABY SE JIM LÉPE DAŘILO?

Pěstování rostlin na zahrádce nebo v truhlících na balkoně je příjemná činnost. Někdy je sice namáhavé se o ně správně postarat, ale člověk je venku, může si vyčistit hlavu a nakonec má radost z toho, co mu vyroste. Jednou z věcí, které vám zahrádkaření rozhodně usnadní, je pěstování některých rostlin společně.

Pěstování každé rostliny zvlášť je pro půdu namáhavé. Rostlina si totiž z půdy odčerpává jen konkrétní živiny a vytváří se tak prostředí pro snadné šíření škůdců a nemocí. Zahrádce tedy pomůže, když některé rostliny budete pěstovat spolu a půda bude zatěžována rovnoměrně. Nejsnadnější je takzvané řádkové pěstování, kdy se jednotlivé rostliny střídají po řádcích.

Které rostliny si spolu rozumějí?

Pokud pěstujete rajčata, můžete k nim přidat celou řadu rostlin, například mrkev, petržel, ale i mátu, česnek nebo ředkvičku. Určitě k nim však nesázejte brambory a hrách. K jahodám můžete zasadit cibuli, červenou řepu, pórek či špenát.

Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Smíšeným pěstováním pomůžete půdě, vhodné rostliny se budou vzájemně podporovat a také je tím ochráníte před škůdci. A navíc budete mít pestřejší sklizeň a v kuchyni víc surovin pro zajímavé pokrmy.