PRVNÍ MÁJ – LÁSKY ČAS

Květen je od nepaměti označován za měsíc lásky. Sama příroda vytváří romantickou atmosféru a naše květnové, především prvomájové zvyky se točí okolo vyznávání citů. Neslavíme však jen polibkem pod třešní. Oslavy se pořádají ve velkém na vesnicích i ve městech.

Májky
V předvečer prvního máje by měli chlapci tradičně vyrazit do lesa a useknout co nejvyšší strom, nejlépe břízu. Ten musí ozdobit květinami, mašlemi, fáborky a hlavně věncem. Každý chlapec by pak měl májku postavit pod okno své milé, ale dnes už se staví spíš jen na návsi. Májky musí v noci z 1. na 2. května místní hlídat, aby ji neukradli lidé z vedlejších vesnic. Na některých místech se ještě stále soutěží o to, kdo jich ukradne nejvíc.

Polibek pod třešní
Každá žena či dívka touží být na prvního máje políbena pod rozkvetlou třešní. Podle jednoho z výkladů tak totiž bude krásná po celý rok. Dříve tento polibek předznamenával svatbu. Dnes se však pod rozkvetlými stromy líbají i již sezdané páry nebo třeba jen kamarád kamarádce udělá radost letmou, nevinnou pusou.

Majáles
K májovým oslavám na vesnici patřívala nejen májka, ale i hudba, tanec, jídlo a pití. Už od 15. století se však připravují oslavy také ve městech a tradičně je pořádají studenti. V každém městě s vysokou školou se každoročně pořádá majáles. Studenti chodí v průvodech a vyhlašují krále i královnu majálesu. Velké porevoluční majálesy mají charakter festivalů. Na těch největších se vybírá vstupné a často zde vystupují velké české hudební hvězdy.