VYJÁDŘENÍ K PŘÍSPĚVKU MARGIT SLIMÁKOVÉ

Vážení příznivci JUSTu, zákazníci, milí poradci,

včera v odpoledních hodinách byl na FB stránce specialistky na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimákové zveřejněn příspěvek, který hodnotí činnost naší společnosti a naše produkty. Vážíme si každého názoru a jsme rádi za každou připomínku, zmíněný příspěvek však bohužel obsahuje řadu faktických chyb a nepravd poškozujících dobré jméno naší společnosti. Proto na něj musím reagovat.

O způsobu prodeje
Paní Slimáková včera v příspěvku napsala: „…koření firmy JUST, která se u nás prodávají v letadlových systémech“. Dnes ráno si zřejmě uvědomila, že přestřelila, a opravila větu takto: „…původně jsem asi nepřesně vyjádřila, že se produkty prodávají v letadlovém systému – pod tímto systémem myslím prodej přes vyškolené uživatele na nové uživatele.“
Bohužel obě verze charakteristiky prodeje jsou fakticky chybné a úmyslně poškozují dobré jméno naší společnosti. Vyvolávají dojem nečestných obchodních praktik a krátkodobých schémat typu „letadlo“, na kterých náš model prodeje rozhodně nestavíme. Paní Slimáková zcela přehlédla fakt, že naše firma funguje na českém trhu již 26 let, ve Švýcarsku již skoro 90 let, a jednou z našich základních hodnot je etický přístup. Více než čtvrtstoletí nelze považovat za krátkodobou záležitost a s nečestnými obchodními praktikami bychom zde tak dlouho nevydrželi. Kromě toho jsme zakládajícím členem Asociace osobního prodeje (www.osobniprodej.cz), která dohlíží na dodržování etického kodexu.
Nejvíc mě ale mrzí, že paní doktorka pro pár lajků a komentářů shodila mnoho let práce našich zaměstnanců i spolupracovníků (za čtvrtstoletí jich je více než 30 000). Takové jednání z mého pohledu nemá s etickým chováním nic společného.

Ohledně našeho produktu Iso-Tea Lemon
Ano, je pravda, že obsahuje cukry. Jako každý iontový nápoj pro sportovce je schopný organismu velmi rychle nahradit ztrátu energie a minerálních látek. Ta vzniká především při velké fyzické námaze, nadměrném pocení a při stavech, kdy dochází k prudkému úbytku tekutin v těle.
Jak praví etiketa – určeno pro zvláštní výživu, vhodné při zvýšeném tělesném výkonu. Nejedná se o „kilo cukru se špetkou citronového prášku“, jak píše paní Slimáková, ale o balení obsahující čtyři druhy cukrů, minerální látky a stimulanty.

Náš Iso čaj není slazený umělými sladidly a neobsahuje sorbáty, jak mylně uvádí paní Slimáková. Ano, některé naše jiné produkty obsahují fruktózu nebo sladidla, ale paní doktorka ve svém příspěvku překrucuje fakta.

Přirovnání produktu ke „zhruba kilu cukru za více jak 1000 Kč“ je povrchní. Jak jsem zmínil, nápoj není složen jenom z jednoho typu cukru, ale ze čtyř, a také z minerálních látek = iontů (sodík, draslík, vápník, fosfor a hořčík), určených pro stabilitu vnitřního prostředí. Ty ale mohou být zastoupeny jen ve výrazně menším množství než cukry – sodík v gramech, další minerální látky (např. draslík) v miligramech. Srovnání iontového nápoje s „kilem cukru“ považuji za neodborné.

Závěrem
Paní PharmDr. Margit Slimákové jsem přímo na jejích stránkách poděkoval za zájem o naše produkty a názor. Do budoucna jí žádám o uvádění pravdivých ucelených informací a podložených faktů. Je pravda, že tyto často nezní tak senzačně jako zjednodušení a zkratky, ale domnívám se, že jako veřejně vlivná osoba by měla paní doktorka vystupovat korektně.

Věřím, že naše dlouholeté poradce a zákazníky nemusíme o kvalitě našich produktů přesvědčovat, a přeji vám klidný víkend.

Jiří Lízálek
Ředitel a spoluzakladatel společnosti JUST CS