V souvislosti s využitím studené vody, potažmo hydroterapie v lázeňství často narazíme na jména, jako jsou Vinzenz Priessnitz, autor legendárních zábalů, a Sebastian Kneipp, tvůrce dodnes používané procedury zvané Kneippův chodník. Oba pánové nedali dopustit na účinky studené vody, a ta zaujala pevné místo v procedurách určených k léčbě poruch pohybového aparátu nebo tuberkulózy.
Jak využít účinků studené vody dnes? Základem je pravidelné vystavování se chladné vodě, ať již při koupelích a sprchování nebo v létě chůzí naboso studenou rosou či po dně potůčku. Chladná voda rozproudí krevní oběh, a je proto velmi účinná proti pocitům malátnosti a únavy. Z toho důvodu se otužování studenou vodou nedoporučuje navečer, protože s tak nastartovaným oběhem byste mohli mít potíže s usínáním. Nejlepší je si studenou sprchu dopřát ráno a začít tak svůj den s elánem. Pokud je pro vás tato představa děsivá, zkuste si po probuzení alespoň studenou vodou pořádně opláchnout obličej.
Díky pravidelnosti pro vás bude kontakt se studenou vodou časem naprosto přirozený, a odměnou vám bude aktivní imunitní systém, zpevněná pokožka, lepší nálada, bdělá a otevřená mysl.