SLUNCE PRO VŠECHNY

Jistě si dobře pamatujete rozloučení Jána Zákopčaníka s diváky večerní předpovědi počasí, která zněla: „Slunce v duši.“ Jenže to je asi tak jediné slunce, vůči jehož působení se nemusíme vůbec chránit. Zato slunce, které postupně vídáme čím dál častěji a déle na obloze, nám prospívá i škodí zároveň. Proto je dobré se již na jaře zajímat o péči o pokožku v souvislosti se sluněním. Jarní příprava na plavkovou sezonu by měla probíhat spíše vnitřně.

Do naší Sezonní nabídky pravidelně patří doplněk stravy NahroDerm, jehož hlavní účinné látky přispívají k lepší toleranci slunečního záření i následné reparaci (opravě) pokožky, působí proti předčasnému stárnutí pokožky a chrání buňky před volnými radikály.

Při opalování vznikají v těle na buněčné úrovni tzv. volné radikály, které se negativně podepisují jak na vizáži (stárnutí kůže, kvalita nehtů a vlasů), tak i zdraví (záněty, snížená obranyschopnost). Jejich protipólem jsou antioxidanty, na který je bohatý doplněk stravy Kurkuma komplex.

Pro zajímavost trocha historie
V dávných dobách snědá kůže signalizovala manuální práci pod širým nebem (otroci, zemědělci), zatímco urození lidé, například příslušníci aristokracie, toužili po alabastrově bílé pokožce. A neváhali si k tomu pomoci pouštěním žilou nebo primitivní bělicí kosmetikou, po níž ovšem často onemocněli v důsledku intoxikace olovem, rtutí a arsenem. Kult porcelánové pleti je dodnes typický třeba pro Japonsko, byť dnes si gejši pomáhají spíše líčidly – ostrý kontrast bílé pleti a drobných rudých rtů vypadá velmi působivě. A my? Bledý člověk nám připadá neduživý, možná dokonce nemocný. Přirozeně snědou pleť hodnotíme jako znamení vitality, zdraví a dostatku volného času stráveného na slunci (podvědomě si totiž opálení spojujeme s dovolenými).

Šťastných 13 rad pro zdravý pobyt na slunci:

Používejte sluneční brýle, ochráníte svůj zrak a budete vypadat nad věcí.
Citlivější lidé a pánové bez vlasů se mohou chránit kloboučkem nebo čepicí.
Pro děti je dnes k dispozici moderní oblečení s UV ochranou, to bavlněné část slunečních paprsků překvapivě propouští.
Od 11. do 15. hodiny odpočívejte/klimbejte po dobrém obědě nebo si s dětmi ve stínu zahrajte deskovou hru, slunce je tou dobou příliš silné.
Zjistěte svůj fototyp a pořiďte si odpovídající druh ochranného krému; snesou-li to vaši přátelé, klidně kibicujte, je to v jejich zájmu.
Přemýšlejte nad tím, kolik času na slunci trávíte, a přizpůsobte tomu program a používání sluneční kosmetiky (není nic horšího, než se spálit během prvního dne dovolené).
Zamyslete se nad tím, jestli neberete léky, které slunění vylučují (například některé druhy antibiotik).
Zapojte selský rozum a vnímejte, v jaké jste kondici. Popíjení alkoholických nápojů si nechte na večer, alespoň se budete déle těšit.
Nanášejte ochranný krém na pokožku v dostatečném množství, v tomto případě se šetřit nevyplácí, a pozornost věnujte zejména již podrážděné pokožce nebo místům s tetováním.
Nezapomeňte si mazat i tradičně opomíjená místa, jako jsou uši, rty (tyčinkou s UV filtry), nárty nohou a dekolt.
Ve stínu sice není takové horko, ale UV záření k vám doputuje – i ve stínu je třeba se chránit.
Nezapomínejte na pitný režim, pro výlety a sport sáhněte po minerálce, a večer dejte „napít“ i pokožce prostřednictvím hydratační kosmetiky.