S chutí ke zdraví: Podzimní hodování

Ve spolupráci s Janicou Malek Lacovou, slovenskou odbornicí na zdravé stravování, vám přinášíme seriál, v němž se dozvíte spoustu zajímavých rad a tipů ke zdravému stravování. Kromě pravidelných článků bude součástí seriálu vždy také zajímavý recept s použitím koření Nahrin. Recept vždy najdete v sekci Rady a tipy – Recepty.

Předchozí díly:
1. Na Hromnice se najez do polovice + recept na Quinou s pečeným tofu, brokolicí a mandlemi
2. Jaro, vítej. I v kuchyni! + recept na Bezlepkové květákové placky s koprovým dipem
3. Čím sladit? + recept na Čokoládové lívance s borůvkami
4. Někdo to rád pálivé + recept na Pikantní wrap s falafelem a zeleninou
5. Léto klepe na dveře + recept na Marinovanou kachnu na salátu s pomerančem
6. Zpátky do školy – zdravě a chutně + recept na Svačinové pizzové muffiny
7. Nebojme se intolerancí + recept na Bezlepkový lososový quiche se zelenými fazolkami

K podzimu neodmyslitelně patří také šťavnatá jablka a hrušky. Kromě tradičních kompotů a koláčů vynikají i jako doplněk slaných jídel ve formě nádivek či příloh v kombinaci s dušeným zelím. Na podzim nezapomínejme ani na kapustu či zelí bohaté na vitaminy. Ořechy a houby, které nacházíme během procházek, jsou skvělým základem omáček. A co by to bylo za podzim bez aromatického koření? Skořice, hřebíček, zázvor a nové koření dodávají hřejivý tón všem sladkým i slaným jídlům.

Dýně, oranžové královny podzimu
Jsou základem chutných polévek, sladkých dezertů i slaných koláčů. U nás jsou nejoblíbenější dýně máslová a hokkaido. Rozdíl mezi nimi spočívá v chuti, konzistenci i způsobu přípravy.
Máslová dýně má bledou, béžovo-oranžovou slupku, kterou je třeba před vařením oloupat. Chuť je sladká, s jemně máslovým podtónem – z této vlastnosti je odvozen také její název. Jelikož máslová dýně má sušší a pevnější strukturu, je (nakrájená na kostičky) vhodnější k pečení, neboť lépe drží tvar. Pro svou pevnost je vhodná i v receptech na téma „plněná dýně“. Pokud recept vyžaduje pevnější konzistenci a menší vodnatost, máslová dýně je zkrátka tou pravou volbou.
Dýně hokkaido má oranžovou až načervenalou slupku, která je jedlá, což znamená, že ji není třeba loupat. Chuť je sladká s ořechovými tóny. Má velmi všestranné použití, a to zejména v polévkách a pyré. Má jemnou konzistenci a při vaření má tendenci výrazně měknout a měnit se až v kašovitou konzistenci, proto je vhodná i do pokrmu slovenské kuchyně zvaného prívarok. Název i pokrm se do češtiny převádí složitě, zřejmě nejtrefnější je vysvětlení, že se jedná o sytý a obvykle levný pokrm představující něco na pomezí husté polévky, přílohy a omáčky. Vyzkoušejte recept na dýňovo-hlívový prívarok s volským okem!

Dýňové květy nepatří do vázy
Dýňové květy jsou jedlé a často se používají v kuchyních po celém světě, zejména ve středomořské a italské. Jsou známé pro jemnou, ale lahodnou chuť. Je důležité je jemně opláchnout a odstranit vnitřní pestíky, které mohou být hořké. Jak si je můžeme připravit?
Smažené dýňové květy – květy se obalí v lehkém těstíčku a rychle osmaží, čímž vznikne chutný a křupavý pokrm. Doporučujeme smažit na zdravějším tuku, vhodný je i kokosový olej.
Plněné květy – plní se různými náplněmi, jako jsou sýry ricotta či mozzarella, bylinky či mleté maso. Nejlépe chutnají pečené, podávají se jako příloha.
Květy v polévkách či salátech slouží jako jedlá dekorace.

P. S. V Radách a tipech najdete článek Co jste (asi) nevěděli o dýni.

Janica M. L.

Kdo je Janica Malek Lacová?
Stojí za značkou Jem iné (česky bychom řekli Jím jiné), která se specializuje na vzdělávání v oblasti zdravé výživy a tvoří jednoduché recepty s využitím lokálních zdrojů. Je držitelkou titulu ambasadorka zastupující Slovensko, který jí udělila Nadace Jamieho Olivera – Food Revolution Foundation.