S chutí ke zdraví: Čím sladit?

Ve spolupráci s Janicou Malek Lacovou, slovenskou odbornicí na zdravé stravování, vám přinášíme seriál, v němž se dozvíte spoustu zajímavých rad a tipů ke zdravému stravování. Kromě pravidelných článků bude součástí seriálu vždy také zajímavý recept s použitím koření Nahrin. Recept vždy najdete v sekci Rady a tipy – Recepty.

Předchozí díly:
1. Na Hromnice se najez do polovice + recept na Quinou s pečeným tofu, brokolicí a mandlemi
2. Jaro, vítej. I v kuchyni! + recept na Bezlepkové květákové placky s koprovým dipem


Bílý rafinovaný cukr

Hlavním zdrojem sacharózy je cukrová třtina. Tato sacharóza neboli cukr (ať už jej známe jako krystal, moučku či kostky) prochází chemickou úpravou. Během procesu zvaného rafinace se zbavuje nečistot, následně taje v horké vodě a chemicky se čistí. Na závěr se cukr v odstředivce zbaví tekutiny, zchladí a upraví do výsledné formy. To nevypadá moc zdravě, že?

Hnědý třtinový cukr
Ne každý třtinový cukr je zdravější alternativa toho bílého. Chcete-li vědět, který hnědý cukr je ten pravý, je nutné studovat etikety. Pokud je na nich uvedeno „muscovado“ nebo „nerafinovaný“ či „přírodní“ cukr třtinový, měli byste mít jistotu, že takový hnědý cukr je ten správný. Poznávacím znamením také bývá to, že „pravý hnědý“ cukr nebývá levnější než přibližně 60–70 Kč za kilogram. Tip: Přírodní třtinový cukr s označením „muscovado“ se vyrábí zahušťováním třtinové šťávy bez odstranění zbytkové melasy. Jeho hnědá barva je důsledkem ponechání části melasy v krystalcích cukru. A právě tento cukr je tím „pravým ořechovým“. Nejčastěji jej koupíte ve specializovaných obchodech se zdravou výživou či bio potravinami.

Všeho s mírou
Je všeobecně známo, že cukru se konzumuje více, než je třeba. Nejsme na tom až tak špatně jako Spojené státy americké se statistikou 200 gramů na osobu a den, ale doporučenou denní dávku 35 g přesahujeme se spotřebou 90 gramů i my v Česku a na Slovensku. Co nám však nejvíce škodí, je „skrytý“ cukr ve slazených nápojích a různém křupání a mlsání. Nadbytek cukru však směřuje k jedinému – zvýšenému riziku vzniku cukrovky, srdečně-cévní choroby, hypertenze, onemocnění žlučníku, autoimunitních onemocnění a zubních kazů.

Alternativy
Za nejzdravější považujeme datle, banány, fíky a meruňky. Třeba banány či meruňkami můžete osladit koláč nebo kaši.
Mezi vhodná sladidla patří kokosový cukr, javorový sirup, ječný slad, melasa, rýžový slad a med.
Populární agávový sirup má sice nízký glykemický index, ale není zdraví prospěšný. Při denní konzumaci způsobuje obezitu.

Konzumace cukru je pro naše fungování nezbytná, cukru bychom se neměli vyhýbat. Je však velmi důležité důkladně vybírat, čím sladíme, a kontrolovat svoji denní spotřebu.

Sladká snídaně potěší mnoho z nás. Bonusem je, když je snídaně nejen sladká a chutná, ale také zdravá. Stačí přidat NahroFit bohatý na bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky a vitaminy. A vaše snídaně bude jednoduše bomba! Vyzkoušejte náš recept na Čokoládové lívance s borůvkami.

Janica M. L.

Kdo je Janica Malek Lacová?
Stojí za značkou Jem iné (česky bychom řekli Jím jiné), která se specializuje na vzdělávání v oblasti zdravé výživy a tvoří jednoduché recepty s využitím lokálních zdrojů. Je držitelkou titulu ambasadorka zastupující Slovensko, který jí udělila Nadace Jamieho Olivera – Food Revolution Foundation.