POHYB KAŽDÝ DEN

Pohyb je pro lidi způsob, jak udržovat a podporovat své zdraví a kvalitu života. Nemusí to přitom být jen sportovní aktivita či cvičení. Přínosem je i tanec, chůze po schodech, některé domácí práce či nahrazení autobusu za kolo cestou do zaměstnání.

Sedavý způsob života je závažným problémem současné doby. Důsledkem jsou nadváha či obezita, které mohou vést k závažným zdravotním problémům, jako jsou diabetes, vysoký krevní tlak či kardiovaskulární onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přispívá hypokineze, čili pohybová pasivita, až k 600 000 úmrtí ročně jen v rámci Evropy.

Nedostatkem pohybu trpí více než čtvrtina dospělé světové populace (1,4 miliardy dospělých), což je alarmující? Přibližně jedna ze tří žen a jeden ze čtyř mužů nevykonává dostatek fyzické aktivity pro udržení svého zdraví, přičemž míra nečinnosti je dvakrát vyšší v zemích s vyšším příjmem v porovnání se zeměmi s nižším příjmem.

Více pohybu je vlastně investicí do naší budoucnosti. Pravidelná fyzická aktivita totiž pomáhá předcházet nejen chorobám srdce a cukrovce, ale zlepšuje také psychickou pohodu, kognitivní funkce, snižuje úzkost a deprese, zlepšuje spánek a celkovou kvalitu života. Člověk, který se pravidelně hýbe, snadněji zvládá každodenní stresové situace, zvyšuje svou pracovní koordinaci a zvládá úkoly snáze a efektivněji.

Aby se projevily pozitivní účinky pohybu na naše zdraví, měly by být splněny tyto podmínky:

1. Pravidelnost
Pravidelná mírná fyzická aktivita bude mít lepší zdravotní účinky než zaběhnout jednou za měsíc 20 km.

2. Intenzita
Jednotlivé složky fyzické aktivity by měly dosáhnout určité úrovně náročnosti. Netřeba však přeceňovat své síly – čím je fyzická aktivita náročnější, tím je důležitější soustředit se na správnou techniku při cvičení, abyste si neublížili, nepřetížili klouby nebo šlachy.

3. Trvání
Celkové množství zátěže by mělo trvat určitou dobu. WHO doporučuje alespoň 150 minut střední fyzické aktivity nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity týdně. Pro mládež od 11 do 17 let doporučení zní alespoň 60 minut mírné až intenzivní fyzické aktivity denně.

Takže už je nám všem jasné, že pravidelný pohyb je zapotřebí.

Ale jak začít?

  • Stanovte si konkrétní cíle, které musí být realistické, např. do měsíce chci běžet 20 minut v kuse nebo každý víkend si dopřeji alespoň hodinovou procházku.
  • Nebuďte na to sami – mnohým pomůže, když plní cíle společně s partnerem či známým, případně se staňte členem nějakého klubu.
  • Své cíle realizujte co nejdříve – neodkládejte začátek svého tréninku či cvičení.
  • Využijte sílu zvyku – cvičení si zařaďte pevně do denního či týdenního režimu, podobně jako to máte s návštěvou u doktora či pracovním setkáním.
  • Odměňte se – podělte se o svůj úspěch s ostatními, případně si dopřejte odměnu v podobě nové čelenky či legín.

Nezapomínejte na vhodné doplňky stravy Nahrin a kosmetiku JUST, se kterými můžete vhodně posílit a podpořit své klouby, šlachy a kosti. Naleznete je v katalogové kategorii Pohybový aparát a masáže. Bližší informace, rady a tipy vám ochotně poskytne váš odborný poradce.


Zdroje:

WHO: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity
Národní zdravotní informační portál: https://www.nzip.cz/clanek/1563-jak-se-zdrave-hybat-a-trenovat