Jak lépe zvládat stres?

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje stres jako stav úzkosti nebo psychického napětí způsobený těžkou situací. Jedná se o přirozenou lidskou reakci, která nás podněcuje řešit výzvy v našich životech. Každý do určité míry prožívá stres. Ale způsob, jakým na něj reagujeme, výrazně ovlivňuje naši celkovou pohodu.

Pociťovat stres v náročných situacích, jako jsou pracovní pohovory, školní zkoušky, nejisté zaměstnání či konflikty v rodině, je naprosto přirozené. Pro mnohé lidi se stres časem snižuje, když se problémová situace zlepšuje nebo se situaci postupně naučí emocionálně zvládat. Tak, jako máme rozdílný práh bolesti, i vnímání stresu a stresových situací je velmi individuální.

Jak si pomoci lépe zvládat stres?
Existuje několik rad, které mohou pomoci překlenout nepříjemný pocit. Prvním krokem ke zlepšení situace je identifikovat příčinu či původ stresu. Identifikujte, co vás stresuje, a roztřiďte problémy na ty, které podle vás mají řešení a umíte je reálně zvládnout, a ty, které ovlivnit nedokážete. Snažte se být při tom realističtí, nastavte si priority a reálné cíle. Pokud je toho již příliš, nezdráhejte se požádat o pomoc nebo se naučte říci ne na další úkoly.

Můžete vyzkoušet některá z následujících doporučení pro odbourání stresu. Nebo klidně všechna!

  • Buďte aktivní, cvičte – pravidelný pohyb zlepšuje nejen fyzické zdraví, ale také to psychické. Při aktivitě se uvolníte a na daný problém se dokážete podívat z jiného úhlu i s klidnější myslí.
  • Dopřejte si čas – je důležité věnovat čas i sobě a najít rovnováhu mezi zodpovědností za druhé a vlastní spokojeností, do níž může patřit i plnění individuálních výzev, jako je třeba učení se nového cizího jazyka, hra na hudební nástroj či návštěva keramického kurzu.
  • Dodržujte denní rutinu – dodržování denního harmonogramu může pomoci využívat čas efektivněji a pocítit větší kontrolu (vyhradit si čas na jednotlivé aktivity).
  • Podpora – pocit podpory blízkých, kolegů či přátel má příznivý vliv na náladu, podobně funguje i zapojení se do dobrovolnických aktivit, kde se mění úhel pohledu na různé problémy.
  • Zdravý životní styl – vyhýbejte se alkoholu, cigaretám a drogám, dopřejte si pestrou a různorodou stravu, protože stále platí, že ve zdravém těle je zdravý duch.
  • Dostatek kvalitního spánku – omezte používání telefonu a počítače před spaním, vyhněte se večer těžkým jídlům a kofeinovým nápojům; spěte v tmavé, dobře vyvětrané, a ne příliš vytopené místnosti, kde je ticho; chodívejte spát a vstávejte přibližně ve stejnou dobu.
  • Techniky pro odbourání stresu – existuje několik technik, stačí si jen vybrat, jestli vám více vyhovuje jóga, relaxační dýchání nebo třeba meditace. Kromě příjemné hudby na smysly pozitivně působí i příjemná vůně. Éterické oleje JUST pro navození pohodové atmosféry naleznete v kategorii Klid, spánek a vyrovnanost.
  • Nebuďte na sebe přísní – myslete na pozitivní stránky svého života, sepište si věci, za které jste vděční.

Zdroje:
https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/stress
https://www.mentalhealth.org.uk/explore-mental-health/a-z-topics/stress
https://www.nhs.uk/mental-health/self-help/guides-tools-and-activities/tips-to-reduce-stress/