Péče o pokožku během léta

V létě se cítíme dobře téměř kdekoli, ať už stanujeme na břehu jezera, trávíme dovolenou u moře, na horách, na chalupě či na zahradě. Pro naši pleť může léto být náročným obdobím, a to bez potřebné péče nemusí dobře dopadnout. I když nám sluneční paprsky prospívají, a právě díky nim se v těle zvyšuje produkce vitaminu D, přece jen je třeba pokožku v létě chránit a dopřát jí nezbytnou hydrataci.

Akné
Vlivem působení horka, prachu a potu je pleť v létě náchylnější k tvorbě pupínků a akné, proto nepodceňujte pravidelné čištění pokožky, používání denního krému a případně i obličejové masky. Zpocený obličej jemně osušte papírovým ubrouskem či bavlněným ručníkem, které pot vysají. Určitě si obličej netřete nebo neotírejte rukou, to může pleť ještě více podráždit, a navíc hrozí přenos bakterií. Pokud má vaše pleť sklony k zarudnutí, případně je celkově problematická, zklidnění jí mohou poskytnout TEA TREE krém či olej s manukou a rosalinou.

Slunění
Příliš časté či intenzivní vystavení slunečnímu záření pokožku stresuje a může mít velmi škodlivé účinky. Na vině je UV záření, které má tři druhy: UV-A, UV-B a UV-C. Zatímco UV-C záření se běžně nedostane na zemský povrch, záření UV-A a UV-B pronikají hluboko do pokožky a mohou ji poškodit. Nadměrné UV-B záření má za následek zarudnutí (spálení) nebo zhnědnutí pokožky a UV-A záření vede k předčasné tvorbě vrásek. UV záření je podle odborníků hlavní příčinou předčasného stárnutí pleti.
Před pobytem na slunci proto použijte opalovací krém či sprej s ochranným faktorem alespoň SPF 30 a více, ideálně by takový produkt měl být voděodolný. Krém nezapomeňte aplikovat na pokožku a obličej přibližně 15–30 minut před jejím vystavením slunci a poté ochrannou vrstvu obnovte každé dvě hodiny či po plavání. Nezapomeňte si natřít i krk, uši a dekolt. Na rty je vhodné použít balzám s ochranným filtrem. Po opalování je ideální použít jemné hydratační mléko nebo krém.

Co když jste to se sluněním přece jen trošku přehnali?
Určitě se vyhněte dalšímu vystavení slunečním paprskům a spálenou pokožku chlaďte studenou sprchou (pozor, ne příliš ledovou, to by mohlo pokožce způsobit další poškození). Vyhněte se používání parfémů a pleťových tonik s obsahem alkoholu, které by mohly rovněž způsobit další podráždění pokožky.
Nezapomeňte pokožku ošetřit jemným hydratačním mlékem či krémem. Z naší Sezónní nabídky můžeme vřele doporučit Balzám po opalování. Pokud ho však doma nemáte, jako první pomoc poslouží i Měsíčkový krém pro zklidnění pokožky a podporu její regenerace.

Hydratace
V létě je třeba zvýšit příjem vody, která udržuje pokožku hydratovanou. Pijte častěji a po menších dávkách, nikoliv až když se cítíte vysloveně žíznivě. Jezte více ovoce a zeleniny, ochladí vás zevnitř. Některé druhy jsou zároveň významným zdrojem beta-karotenu, který pomáhá pokožce udržet si bronzové opálení a zároveň chrání kožní buňky před poškozením vlivem volných radikálů. Kromě mrkve můžete sáhnout i po rajčatech, špenátu, brokolici nebo doplňku stravy NahroDerm, který je každoročně součástí naší Sezónní nabídky.
Pro hydrataci pokožky používejte lehká hydratační mléka nebo hydratační krémy a myslete také na doplnění kyseliny hyaluronové, která se během let z pokožky postupně vytrácí. Právě ona s kolagenem tvoří zdravý základ pro mladě vypadající a zdravou pleť.

Užitečné tipy na závěr:
Nezapomínejte na sluneční brýle s UV filtrem, pokrývku hlavy či ochranu pokožky vhodným oblečením.
Upřednostněte lehké a volné oblečení z bavlny či merino vlny. Těsné oblečení ze syntetických tkanin může způsobit nepříjemné pocity a vyšší potivost.
Vyhýbejte se přímému polednímu slunci.
Méně je někdy více – krátká vlažná sprcha s jemným sprchovým gelem v létě dokonale osvěží.
Tělové mléko aplikujte přímo po sprchování, dokud je pokožka vlažná a póry jsou otevřené.
Nezapomeňte svou pokožku v letních měsících chránit i před dotěrným bodavým hmyzem repelentními prostředky. V naší nabídce najdete inovovaný Sprej proti insektům.

Přejeme vám krásné léto plné pohody a skvělých zážitků!

Zdroj:
JUST- summer edition
https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/routine/prevent-summer-skin-problems
https://www.cyclinguk.org/article/cycling-guide/cycling-heat