Období ucpaných nosíků

Pokud k nevyzpytatelnému počasí přidáme pobyt lidí v uzavřených prostorách, podzim je ideálním obdobím pro šíření virů. Příznaky nachlazení se u dětí objevují poměrně často, průměrně 6 až 10krát ročně, u dospělých je to méně, asi 2 až 4krát ročně. S nachlazením si organismus člověka, který má dobrou imunitu, snadno poradí.

Přinášíme pár tipů, které vám pomohou se na toto období lépe připravit.

Přiměřené teplé oblečení – dbejte i na nohy a záda. Po příchodu do místnosti raději „shoďte“ jednu vrstvu, abyste se zbytečně nepotili. Pozor na průvan. Ten by mohl na zpocené pokožce působit sice příjemně, ale po pár dnech se mohou projevit nepříjemné následky.

Nohy v suchu! To nám říkaly už naše babičky a měly pravdu. Pokud se vám promočí boty, dopřejte si horkou koupel s Tymiánovou esencí a následně se zachumlejte do deky.

Pohyb a fyzická aktivita – tělo je třeba udržovat v kondici i během podzimu a zimy. Možná si místo běhu venku dopřejete spíše fitko, posilovnu nebo online cvičení s trenérem. Hlavně se nepřestávejte hýbat. Ideální je minimálně 30 minut denně. Pravidelné cvičení pomáhá také čištění plic. Nutí tělo více pracovat, což zvyšuje dechovou frekvenci těla a to vede k vyššímu přísunu kyslíku do svalů. Při pravidelném cvičení se tělo začne přizpůsobovat, svalstvo se naučí efektivněji využívat kyslík a produkovat méně oxidu uhličitého.

Při únavě si určitě dopřejte odpočinek. Ale pozor -– únava a nechuť něco podniknout (za chladnějšího počasí a kratších dnů) není jedno a totéž.
Udržujte si pozitivní myšlení a dobrou náladu, i když to může být na podzim poněkud problematičtější. Kratší dny? Nevadí, doma v teple máte více času na čtení knih nebo na společenské hry s dětmi. Na podzim můžete chodit na houby, pouštět draky, sbírat s dětmi kaštany nebo šípky. Gurmány potěší kachní hody, vinobraní a jiné podzimní aktivity.

Otužujte se, pravidelně větrejte doma i na pracovišti, dopřejte si dostatek spánku, často si myjte ruce, případně je dezinfikujte. Nezapomínejte na pravidelný příjem vitaminů, tekutin a pestré stravy.

Pokud už se na vás přece jen projeví následky sychravého počasí, vyzkoušejte si podložit matraci, abyste nespali ve vodorovné poloze, nýbrž v mírném polosedě a využijte difuzér či parní inhalátor ke zvlhčení sliznic.

Parní terapie
Parní terapie zahrnuje vdechování, respektive inhalaci vodní páry s cílem zprůchodnit dýchací cesty. Tato technika pomáhá plicím odvádět hlen. Pára dodává vzduchu teplo a vlhkost, což zlepšuje dýchání a pomáhá uvolnit hlen uvnitř dýchacích cest. Vdechování vodní páry může poskytnout okamžitou úlevu. Do inhalátoru je vhodné přidat pár kapek éterického oleje na podporu dýchacích cest.

Podobně jako u jiných akutních respiračních onemocnění platí, že nemoc bychom v první řadě měli doma vyležet. Domácí léčba by měla být základem pro zvládnutí nachlazení. Při nachlazení léčíme příznaky spojené s nemocí. Snižujeme teplotu, ucpanému nosu pomohou spreje s mořskou vodou a kromě léků můžete využít i přírodní formy léčby.

Jedním z pokladů naší přírody je rakytník, který odborníci doporučují používat jako prevenci před chřipkou či nachlazením a během zotavování. Další z bylinek, které posilují imunitu, je echinacea. Neužívejte ji však více než 2–8 týdnů v kuse, ani v případě autoimunitních onemocnění či tuberkulózy. Pozor i na osvědčený „domácí“ lék, česnek. Neužívejte jej ve větším množství spolu s léky snižujícími bolest nebo zánět. Česnek by znásobil účinky těchto léků.

Užitečné tipy pro využití produktů Just a Nahrin při podzimních patáliích mají pro vás naši odborní poradci.

Zdroje:
https://www.liekysrozumom.sk/clanky/110/blizi-sa-obdobie-zvysenej-chorobnosti
https://www.uvzsr.sk/web/uvz/uvz-sr-jesen-bez-prechladnutia-a-chripky-vyhnite-sa-chripke-a-inym-akutnym-respiracnym-ochoreniam
https://sita.sk/vzdravotnictve/jarne-upratovanie-vo-vlastnom-tele-7-prirodzenych-sposobov-ako-si-vycistit-pluca/
https://diva.aktuality.sk/clanok/23884/10-tipov-ako-neprechladnut/
foto: freepik.com