Naše zdraví je závislé na příjmu vitaminů a minerálních látek. Hrají zásadní roli při udržování našeho zdraví i pohody. Jednou z těchto důležitých živin je hořčík. Navzdory velkému významu je hořčík často přehlížen a podceňován.
Co je hořčík a proč je důležitý?
Hořčík je důležitá minerální látka, která v těle plní různé funkce a má klíčový význam pro zdraví. Je to esenciální složka, která se nachází téměř ve všech buňkách. Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 25 g hořčíku. 60 % z toho je v kostech, 30 % ve svalech. Hořčík si tělo neumí vyrobit samo, proto bychom ho měli konzumovat pravidelně. Hořčík se podílí na více než 300 enzymatických reakcí v našem těle. Je důležitý pro svalové kontrakce, pro srdeční činnost, komunikaci mezi nervovými buňkami a mezi nervovými a svalovými buňkami. Podílí se také na stavbě kostí a zubů. Kromě toho má velký význam pro metabolismus tuků a sacharidů – hořčík je opravdu všestranný.
Kolik hořčíku denně?
Jelikož naše tělo si hořčík neumí vyrobit samo, musíme ho přijímat potravou nebo doplňky stravy. Živočišné potraviny obecně nejsou tak bohaté na hořčík jako ty rostlinné. Potraviny bohaté na hořčík zahrnují zelenou listovou zeleninu, jako je špenát, ořechy a semena, například mandle, kešu ořechy, slunečnicová a dýňová semínka, celozrnné obiloviny jako ovesné vločky a hnědá rýže, luštěniny (fazole a čočka), a hořká čokoláda (od 70 % obsahu kakaa).
Denní potřeba hořčíku se liší v závislosti na věku a pohlaví, ale v průměru se u dospělých pohybuje kolem 300–400 mg. Zdravý člověk může teoreticky pokrýt své denní potřeby zdravou a vyváženou stravou.
Význam hořčíku pro sportovce
Hořčík je obzvláště důležitý pro sportovce. Intenzivní fyzická aktivita může zvýšit nároky na tuto minerální látku, neboť pocením se hořčík přirozeně uvolňuje z těla. Ve 2 litrech potu člověk ztratí přibližně 10 mg hořčíku. Ten však podporuje svalové kontrakce a může pomoci předcházet svalovým křečím a únavě. Pro sportovce je proto důležité zajistit dostatečný příjem hořčíku zejména během intenzivních tréninků či soutěží.
Nedostatek hořčíku – příznaky a rizika
Jíme vždy zdravé a vyvážené potraviny? Různé studie spotřeby v Německu a Švýcarsku ukazují, že velká část populace nekonzumuje doporučené množství zeleniny, luštěnin, ořechů či semínek. Ani v Česku tomu není jinak.
Navíc zhruba čtvrtina světové populace má vysoký krevní tlak a tento trend má narůstající tendenci. Podle Swiss Heart Foundation má ve Švýcarsku zvýšený krevní tlak zhruba 1,5 milionu lidí. Stále více lidí postihují i jiná chronická onemocnění jako revma či metabolická onemocnění jako cukrovka.
Nedostatek hořčíku se může projevit krátkodobými příznaky jako jsou únava, svalové křeče, neklid či poruchy spánku. Z dlouhodobého hlediska, a to je klíčové, však nedostatečná hladina hořčíku může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, osteoporóza či metabolická onemocnění.
Role suplementace hořčíku
Vyvážená strava je nejlepší způsob, jak doplnit svoji denní potřebu hořčíku. Pro některé lidi však může být obtížné získat dostatek hořčíku samotnou stravou. Ať už kvůli nízké schopnosti těla absorbovat hořčík nebo kvůli jeho nedostatečnému příjmu. V těchto případech mohou být užitečné doplňky stravy s obsahem hořčíku, mezi něž patří i naše jarní novinka Magnesium komplex.
Zajímaly nás názory zákazníků, kteří již Magnesium komplex vyzkoušeli. Ohlasy byly skvělé. Někteří naši zákazníci pociťují menší únavu, lepší a kvalitnější spánek. Jiní si pochvalují dobrou snášenlivost tohoto doplňku stravy žaludkem a zvýšení schopnosti se soustředit.
Neváhejte se poradit se svým odborným poradcem, možná i on již tento produkt vyzkoušel a podělí se s vámi o vlastní zkušenosti.
Zdroj: blog Nahrin AG