LETNÍ PÉČE O IMUNITU

Ano, virózy a rýmičky jsou typické především pro sychravé podzimní počasí a zimu. Teplé letní dny jsou oproti tomu procházka růžovým sadem. Lidé se spoléhají na slunce (zdroj vitaminu D) a zvýšený přísun čerstvého ovoce a zeleniny, kterých je všude dost. Vzpomeňme však, co obvykle následuje po neočekávaném ochlazení. Počasí je poslední dobou nevyzpytatelné. Máme za sebou jeden z nejchladnějších květnů v historii, extrémně horký červen a pro změnu větrný a deštivý červenec.

Větrání

Klimatizace, větráčky anebo sofistikovaně zotvírané dveře a okna pro vytvoření průvanu. To jsou časté strategie v boji proti přehřívání v interiérech a dopravních prostředcích. Pokud je všeho s mírou, výsledkem může být příjemná a konstantní teplota. Když se to nepovede, tak bez ohledu na krásné roční období léčíme angíny, rýmy, záněty středního ucha nebo například dočasně ochrnuté svaly v obličeji. Už jste vyzkoušeli speciální krytí oken (např. textilní s gumovými přísavkami na sklo) s lesklou stranou, která odráží světlo a teplo? Místnosti, do kterých se opírá sluníčko, tak snáze udržíte chladné. Vyplatí se také větrat hlavně v noci, což ocení zejména alergici, protože ve vzduchu je menší množství pylů.

Diář

V případě extrémních letních teplot se vyplatí na čas slevit ze svých nároků a bez výčitek svědomí občas lenošit, složité cestování a obecně jakýkoli program, který by nám dal zabrat i bez vysokých teplot. Schůzky ve městě můžeme zkusit přesunout na dopoledne nebo podvečer, kdy je chladněji.

Šatník

Sebelépe vyžehlený oděv z bavlny nebo lnu se sice časem pomačká, ale v horkém počasí je to to nejlepší, co můžeme nosit. Jedná se o příjemné materiály, díky kterým se můžeme vyhnout kožním problémům, jaké následují po nošení syntetiky nebo příliš těsného oblečení. Pokožka potřebuje dýchat.

Nápoje

Pokud nás čeká podobně horké léto jako vloni, většina lidí bude mít tendenci se celkem pochopitelně zchladit. To lze učinit různě (ne)šťastnými způsoby. Častým řešením je pití ledových nápojů. Pokud vám to nečiní potíže, patříte mezi šťastlivce. Ledové nápoje však obvykle potrápí žaludek, mohou způsobit křeče. A tělo paradoxně „začne topit“, aby tekutinu ohřálo. Ohleduplnějším řešením je popíjet průběžně vlažné nápoje.

Jídelníček

V létě máme příležitost poměrně jednoduše doléčit újmy utržené během zimy a načerpat sílu. Byla by tedy škoda této možnosti nevyužít. Postačí zapojit selský rozum a letní kratochvíle si ideálně užívat do polosyta. Při grilování můžeme sáhnout po bylinkovém koření, které usnadní trávení, a maso doplňovat čerstvou zeleninou. Když už se to zvrtne, gastronomičtí hříšníci a abstinenti vždy ocení Artyčokový hořký nápoj.

Pohodové léto přeje váš JUST CS