KTERÉ BYLINKY SBÍRÁME V KVĚTNU?

Vydejte se na procházku sami, s přáteli nebo třeba s dětmi. Rozhlédněte se kolem sebe a nasbírejte si byliny na okamžité použití, ale i do zásoby. Například kopřiva vydrží dlouho i v mrazáku.

Brusnice borůvka
Přestože na borůvky je brzy, navštivte svá oblíbená borůvčí už v květnu. Na plodech si sice ještě nepochutnáte, ale čaj z borůvkového listí se hodí při trávicích obtížích a také se dá popíjet při zánětech močového ústrojí.

Rybíz černý
Další rostlinou, která nás většinou zajímá spíš kvůli svým plodům, je rybíz. V květnu se ale sbírají opět pouze listy. Čaj z nich přijde vhod například při chřipce a nachlazení.

Hluchavka bílá
Odvar z květů hluchavky bývá spojován s uklidňujícími účinky a naše prababičky jej popíjely při nespavosti. Květy se musí nejprve nasušit, ale dejte pozor, aby teplota při sušení nepřesáhla 35 °C.

Jahodník obecný
Čaj z lístků jahodníku doporučovali naši předkové při zažívacích potížích a průjmech. Jsou mu připisovány mírně močopudné účinky. Listy sbírejte i s řapíkem.

Kontryhel obecný
Nať kontryhelu je dobré sbírat v době květu. Kromě čaje můžete čerstvou nebo sušenou bylinu použít také do koupele, protože prý pomáhá hojit různá povrchová poranění.