Krása prochází žaludkem

Proto i strava má velký vliv naši krásu a stav pleti a pokožky. Kůže, která je díky ploše okolo dvou metrů čtverečných naším největším tělesným orgánem, se obnovuje každé čtyři až šest týdnů: svrchní vrstva kůže se odlupuje v podobě odumřelých buněk a následně se obnovuje. Na tomto procesu se podílejí různé živiny. Pokud jich není dostatek, proces obnovy buněk nefunguje správně, a to se okamžitě projeví na zdraví pokožky i jejím vzhledu. Říká se, že skutečná krása pochází zevnitř, a to platí doslova. V tomto článku se dozvíte, které živiny jsou obzvlášť důležité pro zdravou a krásnou pleť a v jakých potravinách je najdete.

Vitamin E
Vitamin E hraje významnou roli v kožní bariéře. Díky svým antioxidačním vlastnostem chrání pokožku před volnými radikály. Ty vznikají třeba při příliš intenzivním slunění, kdy mohou ničit kožní tuky, buněčné membrány a strukturální proteiny. S oslabením kožní bariéry vznikají v kůži drobné trhlinky, které mohou vést k zarudnutí, vráskám a vzniku kožních onemocnění, jako je neurodermatitida. Významné množství vitaminu E najdete v pšeničných, slunečnicových a kukuřičných klíčcích, v mandlích a lískových oříšcích. V naší nabídce je vitamin E součástí sirupů Narosan, Bodlákového oleje nebo třeba sezonního produktu NahroDerm.

Vitamin D
Tvorba nových kožních buněk i hojení pokožky závisí na vitaminu D, protože ten řídí tento proces a zapojení potřebných látek. Nedostatek vitaminu D pokožku se ztenčuje a vysušuje, což vede k tvorbě vrásek a snížení bariérové funkce pokožky. Odborné studie také ukázaly, že stabilní hladina vitaminu D v těle může přispět k rychlejšímu zotavení stavu pokožky při onemocněních, jako jsou akné, ekzémy nebo již zmíněná neurodermatitida. Vitamin D vzniká přímo v naší kůži po jejím kontaktu se slunečním zářením. Ale najdete jej také v potravinách, jako jsou ryby, vejce, sýry, houby a máslo. Z našeho sortimentu vám můžeme doporučit Kapsle s vitaminem D a vápníkem.

Vitamin A
Tento vitamin a jeho prekurzor beta-karoten jsou klíčové pro tvorbu kožních buněk a vznik kolagenu v pojivových tkáních. To má vliv na pevnost pokožky a schopnost zachovávání hydratace. Nedostatek vitaminu A nebo beta-karotenu se projevuje suchostí pokožky a vznikem vrásek. Beta-karoten je navíc jedním z antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před negativním vlivem volných radikálů, čímž přispívá ke zpomalení projevů stárnutí pokožky. Beta-karoten také patří k ochraně při slunění. Vyšší množství přijímaného beta-karotenu vede k jeho ukládání v pokožce. Tím se kůže zabarvuje do oranžova (až hněda) což může i mírně zvýšit vlastní ochranný sluneční faktor pokožky. Tato teorie však není podle zjištění Evropského úřadu pro bezpečnost potravin dostatečně vědecky prokázána. Proto byste se při opalování neměli obejít bez ochranné kosmetiky. Nicméně dobrými zdroji vitaminu A jsou živočišné potraviny (játra, máslo, vejce a ryby), z rostlinných zdrojů vitaminu A a beta-karotenu můžeme jmenovat žlutooranžové druhy ovoce a zeleniny (mrkev, paprika, dýně, batáty), ale také zeleninu zelené barvy (kapusta, mangold a rukola). Vybrané produkty Nahrin obsahují beta-karoten. Například Narosan pomeranč nebo sezonní produkt NahroDerm.

Biotin
Biotin hraje velmi důležitou funkci ve zdraví pokožky. Podílí se na tvorbě keratinu, který je obsažen v pokožce jako strukturální protein. Biotin podporuje vlastní schopnost regenerace pokožky a růst buněk. Nedostatečný přísun biotinu může vést k suché a podrážděné pokožce a také k popraskaným koutkům úst. Je sice obsažen v mnoha potravinách, ale v docela nízkých dávkách. Pro doplnění příjmu biotinu jsou vhodné vnitřnosti, vaječné žloutky a kvasnice, ořechy, ovesné vločky, sójové boby, houby a pšeničné klíčky. V našem sortimentu najdete jeden produkt přímo zaměřený na krásu pokožky, vlasů a nehtů, který obsahuje biotin, a to kapsle Hair & Nails.

Vitamin C
Podobně jako vitamin E, i dobře známé „céčko“ chrání pokožku před volnými radikály, a tím i před poškozením kolagenové struktury. Kromě toho vitamin C stimuluje tvorbu kolagenu v pokožce, a proto je nezbytný pro obnovu buněk. Studie také dokázaly, že vitamin C podporuje hojení ran a dokáže pomáhat předcházet vzniku stařeckých skvrn. To souvisí s tím, že vitamin C dovede bránit tvorbě melaninu, tmavě hnědého pigmentu v kůži. Konzumace ovoce a zeleniny je nezbytná pro dostatečný přísun vitaminu C. Podle Švýcarské společnosti pro výživu bychom si měli denně dopřát pět porcí ovoce nebo zeleniny, a to nejlépe plodů různých barev. Vitamin C je však také často součástí receptur doplňků stravy a nápojů Nahrin.

Zinek
Tento stopový prvek sehrává ve zdraví pokožky různé role. Podílí se na tvorbě kolagenu a hojení ran. Je také důležitým antioxidantem a působí tak proti projevům stárnutí pleti. Jeho nedostatek se skrz různorodé zapojení do výživy kůže projevuje i kožními problémy. Studie prokázaly souvislost mezi nedostatkem zinku a vznikem neurodermatitidy a akné. Zinek se nachází zejména v mase, rybách, sýrech, sóje či oříšcích. Najdete jej také v již zmíněných kapslích Hair & Nails.

Tento článek byl volně převzat z blogu švýcarského výrobce Nahrin