JAK NA KRÁSNOU PLEŤ?

Zázrak jménem kolagen

O úbytku kolagenu ví své například vrcholoví sportovci a jejich bolavé klouby, které dokáže nedostatek této ve vodě nerozpustné bílkoviny pěkně potrápit. Kolagen ale najdeme nejen v chrupavkách, kostech, šlachách a cévních stěnách, ale taky v kůži. Spolu s proteinem elastinem pomáhá vypínat pokožku. S postupujícím věkem a také kvůli nesprávné životosprávě kolagenu ubývá. Navenek se to mimo jiné může projevit tím, že pleť může ochabovat a proto je potřeba jí pomoci.

Pružnost pleti pak můžeme podpořit tím, že obohatíme náš jídelníček o omega 3 mastné kyseliny. Jejich zdroji jsou například tučné ryby jako je tuňák, makrela nebo sardinky. Nezapomínejte taky na rostlinné oleje a ořechy nebo semínka.

Vitaminy a minerální látky
Není žádnou novinkou, že pokožka potřebuje vitaminy a minerální látky, proto, aby navenek vypadala svěže a zdravě. Zčásti je najdete v rostlinných olejích a doplní vám je i výše zmiňované ořechy, semínka nebo klíčky.

Vitamin, který chrání buňky a patří k významným antioxidantům, je vitamin C. Najdete ho ve vyšším množství v citrusech, brusinkách, ale taky v šípku nebo v rakytníku.

Pro zdravou a hezky vypadající pleť je důležitý mimo jiné také vitamin A. A jak jej dostat do těla? Dejte si meruňky, broskve, mrkev a také červenou řepu.

Vitaminy E pomáhá k hloubkové regeneraci zdravé, sušší a citlivé pokožky. Ti, kteří mají potíže se suchou pokožkou, by proto měli do jídelníčku přidat mandle, obilné klíčky, oříšky nebo avokádo.

Také minerální látky jsou důležitou součástí při podpoře zdravé kůže – a to hlavně zinek a selen. Bohatým zdrojem zinku jsou dýňová, slunečnicová a sezamová semínka, selenu mají zase dostatek para ořechy, ryby či vaječné žloutky.