EKO OKÉNKO

Po většinu historie musel člověk s přírodou bojovat, aby přežil; v tomto století si člověk začíná uvědomovat, že aby přežil, musí přírodu chránit.
Jacques-Yves Cousteau, francouzský oceánograf

Den Země se poprvé slavil roku 1970 v San Francisku. Oficiálně jej založil John McConnel, který se rozhodl podpořit ekologická řešení pro planetu s cílem učinit Zemi bezpečným místem pro život. Základní myšlenkou Dne Země je zaměřit pozornost na planetu, životní prostředí a jeho ochranu. V souvislosti s tím vzniká řada tipů a doporučení, jako například třídění odpadu, preferování bezobalového zboží, úspora vody při sprchování místo koupele, darování nebo výměna oblečení, společné sdílení aut a spolujízdy do práce, vytváření komunitních zahrádek či on-line map pro sdílení kvásků, kombuchy nebo sazeniček.

Rodina JUST je eco friendly
Na životním prostředí nám záleží, snažíme se dodržovat celou řadu ekologických standardů. Na střechách švýcarského Nahrinu v Sarnenu, sídla JUST SLOVENSKO v Martině i u nás v pražském areálu JUBEL jsou fotovoltaické panely. Ty přeměňují sluneční světlo rovnou na elektrickou energii. Slovenské sídlo v Martině využívá k vytápění tepelná čerpadla, která jsou poháněna obnovitelnou energií z podzemních vod. Naši slovenští kolegové stejně jako my třídí odpad. Výplňový materiál v balících používáme každý trochu jiný, ale v obou případech se jedná o ekologické materiály – v našem případě se jedná o papír, zatímco slovenským poradcům chodí balíky zajištěné proti poškození výplní Palespan Bio, která je biologicky zcela rozložitelná, protože je vyrobena z kukuřičných otrub. I oba naši švýcarští partneři volí recyklovatelné obalové materiály.

Konsorcium EcoBeautyScore
Švýcarský JUST své environmentální aktivity posunul o úroveň výš zapojením do konsorcia, které tvoří 36 společností kosmetických či působících v oblasti osobní péče. Cílem konsorcia je zajistit systém hodnocení a bodování vlivu kosmetických výrobků na životní prostředí a umožnit spotřebitelům rozhodovat se pro udržitelné výrobky prostřednictvím těchto hodnocení. Pro švýcarský JUST je členství v tomto konsorciu důležitým milníkem, díky němuž výrobce může v oblasti udržitelnosti jednat vědecky podloženým a pro zákazníky relevantním způsobem. Jako člen konsorcia má JUST možnost získat přehled o vývoji environmentálního managementu v kosmetickém průmyslu a podílet se na jeho dalším formování – sledovat blížící se výzvy v oblasti udržitelnosti a být při tom, když se definují důležité parametry pro vývoj, výrobu a používání kosmetiky. Výkonný ředitel společnosti JUST International AG Heinz Moser říká: „Jako společnost, jejímž posláním je přinést zdraví a pohodu do každé domácnosti, se angažujeme v ochraně přírody a životního prostředí pro lidi i zvířata. Jako člen konsorcia EcoBeautyScore se aktivně podílíme na vytváření objektivních parametrů, které zákazníkům umožní přijímat udržitelná nákupní rozhodnutí. To, co přináší JUST, je dobré a mělo by to být dobré i pro životní prostředí – to je náš cíl.“

Tak co, inspirovali jsme vás? Buďte hybnou silou ve svém okolí. Začít můžete pomalu a postupně. Nikdy není pozdě na to myslet a jednat ekologicky. Každá pozitivní změna se přece počítá!

Foto: JUST SLOVENSKO – Slovenským poradcům chodí balíky zajištěné výplní z rozložitelných kukuřičných otrub. U nás v Česku používáme skladnější papír. Z kapacitních důvodů používáme skladnější papír.