3. května si připomínáme životodárnou sílu Slunce. Hvězda, která je nejblíže naší planetě a naplňuje náš svět životem. Co všechno vlastně o Slunci víme a jaké účinky na nás mají jeho paprsky?
Střed naší sluneční soustavy
Slunce tvoří centrum sluneční soustavy. Přestože je od Země vzdálené asi 150 milionů kilometrů, je to pro nás nejbližší hvězda. Jedná se o obrovskou kouli žhavé plazmy, jež produkuje ohromné množství energie. A tu můžeme využít, i když jsme od sebe tak daleko. Mezi ostatními hvězdami je Slunce v těch nejlepších letech. Je totiž staré přibližně 4,5 miliardy let, čímž se řadí mezi hvězdy středního věku.
Zdroj života
Zásobuje nás světlem a teplem. Právě na sluneční energii jsou závislé veškeré procesy, které se na Zemi dějí. Ať už je to podnebí, počasí, teploty, ale například i příliv a odliv. Díky správnému množství sluneční energie je také voda na Zemi v kapalném skupenství.
Vitamin D
Působením slunečního záření se nám také tvoří v kůži vitamin D, velmi důležitý pro správné působení imunitního systému. Nezapomeňte se ale před pobytem na sluníčku dostatečně chránit spolehlivým krémem s vyváženými ochrannými filtry.