Ať už v kuchyni pracujeme s ovocem, zeleninou, nebo čerstvými bylinkami, nikdy nic nezpracujeme celé. Slupky, pecky, odřezky, nať i kořínky končí v koši. Přitom by se některé zdánlivě nepotřebné části daly využít pro další kuchařské účely, a navíc budete mít přímo na parapetu krásnou zeleninovou zahrádku.
Existuje hned několik způsobů, jak zeleninu využít. Většinou jsme schopni docílit toho, že nám v květináči či ve sklenici s vodou vyroste nová rostlina nebo alespoň některá z jejích částí. Šetříme tak peníze, nic nepřijde nazmar a je vzrušující sledovat rodící se život.
Pěstování ve sklenici s vodou
Většinu zbytků je možné nechat ve vodě, kde pustí kořínky. Z jarní cibulky můžeme použít odkrojené bílé konce se zárodky kořínků. Přibližně po čtyřech dnech zpozorujeme, že jsou větší. Když ponoříme do vody část kořene petržele nebo mrkve, ze které vyrůstala nať, po několika dnech nať doroste a budeme ji moct znovu použít.
Někoho možná překvapí, že stejným způsobem se dá vypěstovat ananas. Horní část s listy musíme důkladně zbavit dužiny a nechat ji ve vodě. Až se objeví první kořínky, přesadíme rostlinu do květináče. Dalším překvapením, i když poněkud méně exotickým, je bazalka. Lístky s delšími stopkami také ve skleničce s vodou pustí kořínky.
Zasaďte zbytky rovnou do květináče
Když se nám rostlinky ve vodě bujněji rozrostou, je čas přesadit je do květináče. Spodní část římského salátu však můžete zasadit do hlíny rovnou. Při pravidelném zalévání vyraší listy a za chvíli je nový salát na světě. Pokud máte doma kupovaný zázvor a už na něm raší nějaký ten pupen, zasaďte kousek kořene tak, aby pupen koukal ven. V dalším květináči můžete pěstovat nožičky žampionů, kterým samozřejmě časem dorostou i kloboučky. Na vlhké půdě se bude dařit spodní části cibule. Změny však zpozorujeme až po pár týdnech. Cibuli je pak potřeba zastrčit hlouběji do hlíny.
Ovocné stromy z pecky
I když si nepřipadáte jako zahrádkáři roku, určitě stojí za zkoušku zasadit pecku některého ovoce. Můžete zkusit citrusová jadérka, ale i pecku například z meruňky. Lákavé jsou hlavně exotické plody. Kdo by se nechtěl pochlubit, že pěstuje mango či avokádo. Základem úspěchu je opravdu důkladně očištěná pecka. Někdy se doporučuje ji překrojit napůl a plochou část nechat dotýkat se vody ve sklenici. Pokud z ní začnou růst kořínky, jste na dobré cestě a pomalu ji můžete přesadit do květináče.