BARVY A JEJICH VLASTNOSTI

Barvy působí na každého člověka trochu odlišně. Někomu se líbí taková, druhému zase jiná. Rozhodujeme se o barvě oblečení, ale i nábytku, vymýšlíme, v jakém odstínu vymalujeme nebo natřeme plot. Někdy záleží jenom na našem vkusu, občas však rozhoduje i význam barev a to, jaký na nás mají účinek.

Žlutá jako barva radosti
Když vědci zkoumají barvy a jejich působení na lidi, docházejí k výsledkům, které mají obecnou platnost. Každá barva prý něco znamená. Většina populace má u některých z nich podobné pocity. Žlutá barva prý například povzbuzuje, působí harmonicky, vesele a otevřeně. Proto nám lidé oblečení do žluté připadají přesně takoví. Je z nich cítit dobrá nálada a štěstí.

Modrá do ložnice
Modrá barva znamená klid, důvěru, tradice a stálost. Proto si lidé často malují ložnice světle modrou. Uklidňuje a dobře se v ní spí. Modrá zároveň evokuje oblohu, vzduch a ticho. Naopak s červeně vymalovanými ložnicemi se nesetkáváme příliš často. Je to totiž barva energická, silná, provokativní. Obecně je červená spjata s představami ohně a krve, nebezpečí a hluku. Rovněž je to ale barva lásky.

Zelená je barvou přírody
Většina lidí si zelenou barvu spojuje s přírodou. Proto je zelená vnímána jako uklidňující. Každý její odstín se však může vykládat trochu jinak. Světle zelená někdy působí jedovatě nebo chladně. Tmavá zelená naopak chrání a uklidňuje. Růžová je barva lásky a něhy, obecně je vnímána velmi pozitivně. S ní příbuzné odstíny fialové zato bývají znepokojivé a rozpolcené.

Které barvy se hodí do různých místností?
Když se lidé rozhodují, kterou barvou si vymalovat pokoj, může jim pomoci konzultace s odborníkem. Do obývacích pokojů se hodí světlé barvy, protože zvětšují prostor, tmavé barvy naopak obývák zútulní. Nejvhodnější bývá bílá, krémová, zelená, levandulová, béžová či meruňková.

Do ložnice můžete volit podobné barvy jako do obývacího pokoje a mezi nimi i modrou či růžovou. Naopak se vyhněte žluté, červené a oranžové, jež by vás mohly rozptylovat a dráždit. V kuchyni zase žlutou klidně použijte, tam se totiž hodí téměř každá barva. Fantazii se meze nekladou.