AKTUÁLNÍ TRENDY VE STRAVOVÁNÍ

Jsi to, co jíš
Lidé chtějí být krásnější, mladší, šťastnější, vyrovnanější a mít dostatek sil. Často tak volí potraviny, které jsou přínosné pro zdraví, a neváhají za ně zaplatit vyšší cenu. Jedná se totiž o součást tvorby vlastního moderního já, díky kterému se lidem dostává určitého společenského statusu.

Sociální média
Stravování je všudypřítomné téma v médiích, na internetu (blogy, video kanály) a v televizi. Nové pořady a kanály zaměřené na jídlo proto rostou doslova jako houby po dešti.

Veganský, udržitelný, organický
Veganská strava stojící na rostlinných ingrediencích a bylinách je čím dál oblíbenější. Mléko a mléčné výrobky jsou postupně nahrazovány těmi rostlinnými a například veganské těstoviny jsou dnes populární více než kdy předtím. Trend určují zejména výrobky obsahující rostlinné proteiny, jako jsou například quinoa, pohanka, konopí, chia semínka nebo sója. Zajímavostí je, že do produkce biopotravin investují v celosvětovém měřítku nejvíce prostředků právě švýcarští výrobci.

Všude dobře, doma nejlíp
Lokální potraviny, regionální zdroje surovin mající důvěryhodný původ a činící celý proces udržitelným – i to je jeden z trendů. Důraz je kladen také na recyklaci surovin a využití odkrojků (např. kompost).

Jíme i očima
Barvou roku 2019 je korálově červená. Řada oblíbených potravin se tak díky červené řepě nebo bobulím zbarví dočervena a my zkrátka neodoláme, ať už se jedná o pečivo, omáčky a dipy, hummus nebo čokoládu.

Občerstvení: i to rychlé může být zdravé
Sílící poptávka po kvalitě se projevuje i v té oblasti potravinářství, která se obvykle pojí s nezdravým způsobem stravování. Mnoho rychle dostupných produktů na cesty nebo uspěchaný den je dnes zdravých – obsahují bílkoviny, vitaminy a další nezbytné živiny například z ořechů, předklíčených semen, rostlin anebo koření (například zázvoru a kurkumy). Zajímavé jsou zeleninové lupínky a husté nápoje smoothie (jako například ten náš).

Doplňky stravy
Nabídka doplňků stravy a funkčních potravin a nápojů je rozmanitější. Každá cílová skupina jakéhokoliv věku si najde to pravé – nutriční doplňky, prebiotika a probiotika, výživu zpomalující proces stárnutí, výživu pro podporu duševních funkcí, zraku, kloubů a pohybového aparátu.

Sladké, ale jinak
Trend zmenšit spotřebu cukru pokračuje i v letošním roce. A tak se ke slovu dostávají jeho alternativy, jako je stévie sladká, březový cukr (xylitol), erythritol nebo tzv. mnišské ovoce (Luo-chan-kuo).

Článek byl převzat z www.nahrin.ch