5 STRAVOVACÍCH TIPŮ PRO LEPŠÍ IMUNITU

Jak se ale v nejrůznějších doporučeních na to, jaké potraviny jsou pro naši obranyschopnost nejlepší, vyznat? Shrňme si několik klíčových pravidel, za jejichž dodržování se nám imunitní systém vřele odvděčí.

Dávejte přednost čerstvým, průmyslově nezpracovaným potravinám

Zjednodušeně řečeno – když si sami doma uvaříme těstoviny s čerstvými rajčátky, česnekem a případně libovým mletým, je to pro naši imunitu lepší, než když si na špagety vylijeme obsah konzervy s předem připravenou směsí.

Jezte pestře

Určitě znáte někoho, kdo se několik dní proléval třeba takzvanou tukožroutskou polévkou, a nebo někoho, kdo se v jídelníčku začal vyhýbat sacharidům. Přísné a jednostranně zaměřené diety ale naši imunitu oslabují. Různorodý jídelníček je proto další z pravidel, za které nám naše tělo poděkuje.

Dopřávejte si kysané potraviny

Kefíry, jogurty, kysané zelí nebo třeba tradiční asijské kimči (speciální druh korejského kysaného zelí). Zdravému bakteriálnímu osídlení střev, které je pro funkční obranyschopnost velmi důležité, zakysané potraviny velmi prospívají, a proto bychom je měli do jídelníčku zařazovat pravidelně.

Nezapomínejte na dostatek vlákniny

Pro správně fungující střevní mikroflóru je důležité také přijímat dostatek rozpustné i nerozpustné vlákniny. K jejím největším zdrojům patří luštěniny, zelenina, čerstvé ale také sušené ovoce, ořechy a celozrnné výrobky.

Klíčky a bylinky

I když je za okny zimní plískanice, doma na parapetu si můžete pěstovat vlastní bylinky, které jsou zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Imunitu můžete podpořit také konzumací mladých klíčků. Klíčit doma na talířku můžete obiloviny, ale také hrách, cizrnu a další luštěniny.