KLASICKÉ PODZIMNÍ RECEPTY

Zapékané brambory s houbami
Na podzim se zkrátka musí zapékat. Nejčastěji se zapékají brambory, a to na mnoho způsobů. Nejlepší je využít i čerstvě nasbíraných hub. Hříbky, žampiony a brambory nakrájejte na tenké plátky. Všechny je vložte společně s trochou estragonu a šalotky do mělké zapékací misky a přelijte smetanou. Osolte a opepřete. Můžete přidat i sušená rajčata. Celé to zasypte sýrem a pečte asi tři čtvrtě hodiny v troubě.

Zelňačka
V sychravých dnech potřebujeme posilovat imunitu. S tím nám může pomoci kysané zelí, protože obsahuje množství vitaminu C. A co jiného z něj uvařit než zelňačku? Půl kilogramu kysaného zelí slijte, propláchněte a vařte s dvěma bobkovými listy, kmínem a novým kořením ve vývaru téměř doměkka. Orestujte jednu velkou cibuli s dvěma nakrájenými klobásami, přidejte lžíci sladké papriky a po vychladnutí vařte ještě 15 minut se zelím. Dochuťte solí a pepřem.

Štrúdl
Nezapomeňte zpracovat přebytek jablek. Oloupaná a nastrouhaná je zabalte do listového těsta nebo vyrobte těsto podle receptů našich babiček: 200 gramů másla se smíchá s 600 gramy hladké mouky, 3 vejci, práškem do pečiva, špetkou soli a hrnkem vlažné vody. Vzniklá hmota se rozdělí na tři kusy, vyválí a zabalí se do ní jablka se skořicovým cukrem a rozinkami. To vše pak dáme péct do trouby.

Ratatouille
Zkušené kuchařky už jistě ochutnaly, méně zkušené aspoň viděly v animovaném filmu s myšákem kuchařem. Ratatouille je podzimní zeleninový pokrm. Budete potřebovat větší lilek, 2 cukety, 2 rajčata, 2 červené papriky, plechovku loupaných rajčat, 2 cibule a 4 stroužky česneku. To vše nakrájejte na kostky a v hrnci dozlatova opékejte. Česnek a cuketu přidejte až úplně na konec. Osolte, opepřete a půl hodiny duste. Na závěr můžete přidat tymián a rozmarýn a pokrm je hotový. Podává se samotný nebo s křupavým pečivem.

Dobrým pomocníkem v kuchyni pro Vás bude i naše Kuchyňská řada Nahrin.