Česnek pochází ze střední Asie, jeho původní vlastí je zřejmě Mongolsko. Odtud se rozšířil do Číny a potom dál do celého světa, a to nejprve do Itálie. Odtud se do Evropy dostal pravděpodobně s římskými legiemi. Je známo, že již staří Číňané, Řekové a Římané užívali česnek pro jeho antiseptické a celkově posilující účinky. Také otroci při stavbě egyptských pyramid před tisíci lety dostávali pravidelně příděl této zeleniny. Pomáhal jim dezinfikovat trávicí soustavu a udržovat tak bakteriální rovnováhu, a proto si déle uchovali svou vytrvalost a sílu. V 19. století zkoumal jeho léčivé účinky Louis Pasteur, zastánce antiseptických metod. Vojenští lékaři tehdy používali česnek jako antibiotikum při léčbě nemocí i zranění z boje.
Česnek obsahuje mnoho minerálních látek, nejvýznamnější jsou vápník, selen a jód. Důležitý je také vysoký obsah vitaminů z řady A, B a C. Česnek je téměř nejúčinnějším přírodním lékem proti nachlazení. Cenné látky, které jsou v něm obsažené, usnadňují dýchání, mírní kašel, léčí bronchitidu, rýmu, pomáhají při chřipce, a dokonce prý omezují růst rakovinných buněk. K tomuto účelu se používá nejen česnek kuchyňský, ale také volně rostoucí česnek divoký, zvaný také medvědí, který je silnější než ten pěstovaný a má také mnohem více minerálních látek a sloučenin síry. Jeho vůně a chuť je ostřejší a účinky při léčbě nemocí z nachlazení rychlejší. Česnek také pročišťuje krev, má schopnost detoxikovat ledviny a močové cesty. Pomáhá i při likvidaci plísní a bakterií, čistí játra, takže je určitě vhodným přípravkem při jarních očistných kúrách. Pravidelné užívání česneku výrazně snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, působí proti kornatění cév.
Syrový stroužek česneku může u citlivějších osob vyvolat trávicí potíže, pálení žáhy, alergie nebo jiná podráždění, např. kvůli zhoršené funkci jater, slinivky anebo žlučníku. Proto jsou přípravky obsahující extrakt z česneku velice výhodnou a praktickou alternativou. Pozor při užívání česneku současně s léky na snížení krevního tlaku a proti krevní srážlivosti. Česnek může jejich účinky zvyšovat.
Česnek patří do mnoha produktů Nahrin. Naprosto nepostradatelný je v pikantních směsích, jako je například koření Picante, anebo v kořenicích směsích určených především k přípravě masa, jako jsou Koření na drůbež a Koření na maso. Ale česneku holdují i vegani a vegetariáni. Což o to, že chutná báječně třeba v bylinkovém másle (to je skvělé s kořením Aglio-Mix) nebo na grilovaných sýrech (tam si dovolíme doporučit Česnekové koření), ale konzumace česneku působí blahodárně i na zdraví. Někteří lidé se česneku v kuchyni vyhýbají, protože jako ingredience s velmi charakteristickým aroma a chutí může podráždit citlivější trávení. Právě v takových chvílích je dobré sáhnout po kořenicích směsích, jako je třeba již zmíněné Česnekové koření, které obsahují sušený česnek. Ten trávení nedráždí.
S česnekem je to trochu jako s filmovým střihem. Když chybí nebo není kvalitní či vhodně dávkovaný, hned si všimneme toho, že něco není v pořádku. Když je přítomen ve správné kvalitě a množství, celek na nás působí perfektně. I proto česnek najdeme v řadě dalších produktů, jako jsou například Salat-Mix Finessa, Horská bylinná sůl, Gourmet-Mix, Zeleninový bujon Intenso & Puro, Pizza & Pasta-Mix nebo Koření Italy-Mix.
Vyzkoušejte některé z našich receptů, kde česnek hraje důležitou roli:
• Marinované česnekové špízy
• Pečená sezonní zelenina
• Bezlepkové květákové placky s koprovým dipem
• Pikantní wrap s falafelem a zeleninou
Náš švýcarský partner Nahrin nedá dopustit na výborný česnekový dip, který oživí pečenou i čerstvou zeleninu. Stačí smíchat 200 g crème fraîche se 2 či 3 lžičkami koření Aglio-Mix a přidat špetku citronové kůry. Originální recept si můžete prohlédnout zde: www.nahrin.ch/de/rezept/knoblauch-dip.