TO TO LETÍ

Naší akci pořádané 25. června 2022 na pražské Letenské pláni předcházela bouřlivá noc. S obavami jsme sledovali předpověď počasí. A nakonec, i když to člověku bývá proti srsti, bylo nejlepší věci zkrátka brát tak, jak jsou. Dopolední přípravy stánků a programu na Letné jsme strávili v dešti (různé intenzity i směru), a jak to později odpoledne trefně shrnul Jiří Lízálek ml., raději jsme nic neočekávali.

Fotky z té deštivé soboty však hovoří jasně. Lidem se to líbilo. Dorazili ti, kterým nevadily „skotské střiky“, kdy se střídaly provazy studeného deště s vlažným letním deštíkem. Ze snímků z Letné sálá pohoda, radost, úsměvy. Jedním slovem: srdcaři. Pro všechny jsme měli stylové klobouky. Účastníci si je nechali na památku, dělali v nich parádu a chránili se před všudypřítomnými kapkami deště.

Programem na podiu nás provázel herec Jaromír Nosek, kterému zdatně sekundoval Pavel Zdrha, finanční ředitel JUST CS, který svým smyslem pro humor i přednes boří mýty o suchopárnosti účetních a finančníků. Úvodu celé akce se však před polednem ujali Jiří Lízálek st. i ml. a připomněli, že bychom se měli umět dělit o štěstí. Návštěvníci tak mohli učinit v nedalekém nadačním stánku.

Vedle podia coby středobodu programu byla velká obrazovka, která doplňovala slova účinkujících. Na své začátky i celou životní cestu s JUStem zavzpomínali asistenti a organizátoři: Eva Zemanová, Vladimír Komár, Radim Aksamit (i s jeho nafukovacím Olejem z 31 léčivých bylin), Miroslava Husková, Zdeňka Krejčová, Jitka Knejpová, Jana Rapsová, Alena Damborská, Markéta Lízálková, Ágnes Fajgl Závodská a Jana Chaloupková.

Vzácným hostem byla mladá malířka Bára Sedláčková, jejíž styl (tzv. pusopis) znáte z našeho vánočního doplňkového sortimentu z roku 2019. Její tvorbu si můžete prohlédnout na adrese www.pusopis.com). Bára dorazila v doprovodu svého tatínka a po „práci“ na podiu si užila i vystoupání vysoko nad Prahu v koši horkovzdušného balonu.

Bára Sedláčková letos maturuje, dospěla v mladou a cílevědomou ženu, jíž pomáhá moderní léčba, umění a zejména pozitivní přístup k životu, čímž velmi dobře zapadá mezi nás v JUSTu.

Doprovodný program dělal radost hlavně dětem (např. malování na obličej či taneček s animátory).

Přichystali jsme však i drobné občerstvení a tzv. naučnou stezku s kvízem.


Zhruba okolo třetí hodiny odpoledne, jako když mávne kouzelným proutkem – po dešti ani památky. Slunce vylezlo na oblohu a s ním i horkovzdušný balon, který vynesl do čtyřicetimetrové výšky naše loga a jasný vzkaz: jsme tady! Už třicet let!

Závěrečný proslov Jiří Lízálek ml. pronesl po boku své ženy Verunky Lízálkové do sluncem zalité Letné. Už jen deštníky opřené v koutě nebo zavěšené všude možně připomínaly déšť. S optimismem sobě vlastním jsme nakonec usoudili, že JUST určitě poroste dál. Už jen proto, že nás v tu sobotu na Letné pořádně zalili. Ale hlavně proto, že nás to zkrátka baví. Že to má smysl.