S chutí ke zdraví: Někdo to rád pálivé

Ve spolupráci s Janicou Malek Lacovou, slovenskou odbornicí na zdravé stravování, vám přinášíme seriál, v němž se dozvíte spoustu zajímavých rad a tipů ke zdravému stravování. Kromě pravidelných článků bude součástí seriálu vždy také zajímavý recept s použitím koření Nahrin. Recept vždy najdete v sekci Rady a tipy – Recepty.

Předchozí díly:
1. Na Hromnice se najez do polovice + recept na Quinou s pečeným tofu, brokolicí a mandlemi
2. Jaro, vítej. I v kuchyni! + recept na Bezlepkové květákové placky s koprovým dipem
3. Čím sladit? + recept na Čokoládové lívance s borůvkami

Chřest, brokolice, mrkev, nové brambory, zelené listové saláty, mladý hrášek či baby špenát. Sama příroda však v tomto období nabízí i hořké a štiplavé dary, jako jsou ředkvička, rukola, řeřicha či kopřiva. A co když chceme chuť přiostřit ještě trochu víc?

Pikantní! Ano či ne?
Pro mnohé je pikantní jídlo oblíbenou součástí stravy, které navíc může mít i řadu pozitivních účinků na zdraví. Pikantní suroviny či koření, jako je třeba chilli, obsahují kapsaicin, který může zrychlit metabolismus, stimulovat chuť k jídlu a podpořit trávicí systém. Kapsaicin má také protizánětlivé účinky a přispívá ke snižování rizika civilizačních chorob. Na druhou stranu je třeba k pikantním surovinám přistupovat opatrně, pokud patříte do kategorie konzumentů s trávicími obtížemi, jako jsou pálení žáhy či podrážděná střeva. Při každé zdravotní obavě se raději nejdříve poraďte se svým lékařem či odborníkem na výživu.

Top 3 „pikošky“
• Kurkuma – toto pikantní koření obsahuje silný antioxidant zvaný kurkumin, který přispívá k normální funkci kardiovaskulárního systému.
• Hořčice – obsahuje sloučeniny známé jako isothiokyanáty, které mají taktéž antioxidační účinky.
• Chilli papričky – pomáhají zlepšit cirkulaci krve a zmírnit bolesti.

Superpotravina kopřiva
S jarním obdobím se pojí i sklizeň kopřivy. Její nať se sklízí ještě před kvetením v období od konce dubna do září. Mladé výhonky kopřivy jsou plné energie a těch nejcennějších látek, jako jsou vitaminy A, B a C, obsahují také železo, hořčík a vápník. Kopřiva obsahuje také chlorofyl, který je zdraví prospěšný. Kopřiva má svéráznou chuť, její mladé listy můžete nejprve spařit horkou vodou, čímž ztratí žahavost, a pak je přidat do salátu, polévky či do smoothie. Výborná je
také ve smaženici.

Pikantní úprava je skvělá nejen pro pokrmy z masa, ale také pro ty vegetariánské. Vyzkoušejte recept na pikantní wrap s falafelem a zeleninou. Falafel pochází z kuchyně Blízkého východu a představuje smažené kuličky či placky z cizrny. V našem receptu je pečený v troubě, aby nebyl tak mastný. Wrap (čti vrap) je anglický název pro pokrm, který vznikne zabalením náplně do chlebové placky.

Janica M. L.

Kdo je Janica Malek Lacová?
Stojí za značkou Jem iné (česky bychom řekli Jím jiné), která se specializuje na vzdělávání v oblasti zdravé výživy a tvoří jednoduché recepty s využitím lokálních zdrojů. Je držitelkou titulu ambasadorka zastupující Slovensko, který jí udělila Nadace Jamieho Olivera – Food Revolution Foundation.