Ruce, náš každodenní nástroj

Typickými znaky pokročilého věku jsou kostnaté ruce, vrásky, vystupující žíly a cévy, jakož i stařecké skvrny. Na rozdíl od tváře se stopy života na rukou nedají jen tak skrýt make-upem či dokonce zahladit plastickou procedurou. Možná i z tohoto důvodu některé známé osobnosti jako Karl Lagerfeld či Madonna uchýlily k nošení rukaviček. Má to určitě své opodstatnění, jelikož tento módní doplněk dokáže chránit ruce před přílišným sluněním a tím i před vznikem stařeckých skvrn. Právě působení UV záření je jednou z hlavních příčin vzniku hyperpigmentace. Svou roli hrají ale i další faktory jako genetické predispozice nebo hormonální vlivy.

Kůže na hřbetu ruky je velmi tenká a nemá téměř žádné tukové tkáně nebo mazové žlázy, ztrácí tedy schopnost tvořit lipidy. Na dlaních je naopak nadprůměrně mnoho potních žláz, ale i tady chybí mazové žlázy potřebné k vytvoření ochranného hydrolipidového filmu.
Obvykle nechráněné oblečením, ruce a stejně i tvář, jsou neúprosně vystavovány vnějším vlivům, jako jsou UV záření nebo podnebí. Schopnost regenerovat se u pokožky rukou s ubíhajícími léty citelně snižuje, výsledkem bývají suché, popraskané ruce a v horším případě záněty, jejichž léčba může být někdy zdlouhavá.

Tipy a triky na ruce v top formě

Peeling rukou
Čištění rukou peelingem až do hloubky pórů jemně odstraňuje odumřelé kožní buňky a zanechává ruce jemné a hebké.

Koupání rukou
Dobře temperovaná koupel rukou třeba se Santalovou esencí, je pro ruce nepopsatelně blahodárná a zanechává pocity sametu a hedvábí. Teplem změkčená pokožka dokáže lépe absorbovat účinné látky z ošetřujících přípravků. Kutikuly se také stanou vláčnými a měkkými.

Krém, krém a ještě jednou krém
Součástí zkrášlovacího rituálu bývá aplikace kosmetiky na pleť ráno i večer. A ruce jsou vždy trochu zanedbávané, ačkoliv i ony si zaslouží pravidelnou péči. Hýčkejte je několikrát denně Sérem na ruce, jehož účinné složky působí proti skvrnám.

Ochrana před UV zářením
Zejména oblasti, jako jsou hřbety rukou a předloktí, byste měli chránit opalovacími přípravky pokaždé, když jste venku.

Masáž rukou
Dopřáli jste si ji někdy? Profitují z ní zejména lidé, kteří ruce v běžném životě hodně namáhají. Pravidelná masáž stimuluje krevní oběh v rukou a podporuje pružnost. Stačí palcem a jedné ruky masírovat dlaň druhé ruky v malých kruzích. Potom uvolněte tlak a místo toho ohněte pravý prsteníček – palcem jej přitlačte na místo, kde se prsteníček dotýká dlaně, a to na přibližně sedm sekund. Poté zopakujte cvičení opačně. Nakonec si energicky promasírujte ruce jako při mytí – tím se zvýší průtok krve.

Přirozeně krásné nehty
Časté lakování nehtů může vést k jejich nehezkému žlutému zabarvení. Kyselina citrónová může pomoci naprosto přirozeným způsobem. Rozetřete si šťávu z čerstvě odříznutého citrónu přímo přes nehty.
Upozornění: Nepoužívejte na citlivou, podrážděnou nebo poškozenou kůži. Šťávu z citronu nakonec důkladně omyjte. Pro následnou péči se doporučuje kožní funkční olej s jemným dodatečným efektem přirozeně lesklých nehtů.

Jen s rukavicemi
Čistící prostředky mohou ruce potrápit. Přesto mnohé ženy při domácích pracích nepoužívají rukavice. To je chyba, protože při každém kontaktu s čisticími a mycími prostředky se z pokožky odstraňuje potřebná vlhkost. Z dlouhodobého hlediska to podporuje tvorbu vrásek.

Vzrušující fakta o vašich rukou
Ruka se skládá z 27 kostí, což znamená, že obě ruce dohromady tvoří čtvrtinu všech kostí v našem těle.
Palec umožňuje svojí pozicí na ruce fungování tzv. pinzetového úchopu, ale také oblíbené lusknutí prsty.
Dvojnásobný šampion Formule 1 Fernando Alonso si dal pojistit dva palce. Prý mají hodnotu 10 milionů €. A ruce kytaristy Rolling Stones Keitha Richardse mají hodnotu téměř 900 000 €.
Lidé mají schopnost házet míčky rychlostí až 160 km/h.
V každé dlani je 17 000 smyslových buněk, které absorbují tlakové, pohybové a vibrační podněty – to je přibližně 170 buněk na centimetr čtvereční.
Nehty na rukou rostou čtyřikrát rychleji než nehty na nohou, přičemž nejrychleji roste nehet na prostředníku.
Asi 12,6 % všech mužů jsou leváci, zatímco pouze 9,9 % všech žen jsou levačky.
Nejdelší mužská ruka měří 32,3 cm, nejdelší ženská ruka 25,5 cm.

A na závěr něco zajímavého:
Zkuste ohnout malíček, aniž byste pohnuli prsteníkem. Sotva se vám to povede, protože za pohyb obou prstů je zodpovědný pouze jeden sval.

Tento článek byl volně převzat z blogu švýcarského výrobce JUST Schweiz AG.