NAHRIN A UDRŽITELNOST

Co Nahrin dělá pro životní prostředí?

1. Na budově výrobního závodu Nahrin je 924 solárních panelů
Od léta 2020 generuje necelá tisícovka solárních panetů okolo 270 000 kWh energie. To odpovídá spotřebě elektřiny přibližně 115 dvoučlenných domácností. Elektrickou energii Nahrin využívá především pro vlastní potřebu. Kromě toho fotovoltaický systém napájí 4 vnitřní a 4 venkovní nabíjecí stanice pro elektromobily.

Fotovoltaický systém v Sarnen, sídle společnosti Nahrin – pusťte si video dostupné na oficiálním YouTube kanálu společnosti JUST SLOVENSKO.

Tento systém je v provozu od 10. 7. 2020 a:
– zabírá plochu cca 1 500 m2
– zahrnuje 924 solárních panelů
– ke svému fungování potřebuje 9 km kabelů
– vyrobí přibližně 272 372 kWh energie ročně

2. Nahrin využívá hydroelektrickou energii
Elektřina, kterou si v Nahrinu sami nevyrobí pomocí fotovoltaického systému, pochází z udržitelné evropské vodní energie.

3. Sídlo společnosti Nahrin v Sarnenu je bez CO2
Od roku 1987 Nahrin používá geotermální tepelná čerpadla a efektivní systém rekuperace tepla. To pokrývá přibližně 75 % potřebného tepla.

4. Nahrin se spoléhá na energeticky úsporné LED osvětlení
LED osvětlení poskytuje dostatek světla ve velkých výrobních a logistických odděleních a přitom svojí spotřebou přispívá ke snižování spotřeby energie a zajišťuje bezpečnost práce na strojích a pracovištích.

5. Nahrin od roku 2016 nepoužívá palmový olej
Palmový olej přestala společnost Nahrin používat v roce 2016. Jako alternativu používá švýcarský řepkový olej, čímž zároveň podporuje vlastní zemědělství. Krátký dodavatelský řetězec řepkového oleje zároveň přispívá k ochraně životního prostředí.

6. Pokud je to možné, Nahrin používá suroviny ze Švýcarska
Nahrin upřednostňuje prvotřídní suroviny ze Švýcarska, které najdete v produktech této značky. Například sůl z Rýnského solného závodu, horskou sůl z Bex ve Waadtlandu, švýcarský řepkový olej nebo cukr.

7. Nahrin používá etikety z PE fólie vyrobené z recyklovaných materiálů
Od podzimu 2020 se používá k výrobě etiket na plechovky recyklovaný polyethylen. Etiketová fólie se skládá ze 100% recyklovaného materiálu. Z 50 % pochází z likvidace průmyslového a domácího odpadu.

8. Biologicky odbouratelné kávové kapsle Nahrin
Udržitelné balení produktů představuje budoucnost. Materiál kávových kapslí Nahrin (se kterými se ale na našem trhu prozatím nesetkáte) je založen na přírodních a obnovitelných surovinách. Tato biomasa je 100% biologicky odbouratelná, obsahuje 0 % hliníku a 0 % plastu. Kapsle splňují evropskou normu pro průmyslově kompostovatelné obaly (TÜV Austria, OK kompost INDUSTRIAL/EN 13432).

9. Nahrin používá recyklovaný papír jako výplňový materiál pro přepravu balíků
Již mnoho let se používá k doručení produktů poštou jako výplňový materiál recyklovaný papír. Díky speciálnímu stroji získává tento papír potřebný objem a dovede tak ochránit produkty během přepravy.

10. Nahrin důsledně třídí odpad
Třídění a likvidaci papíru i kartonu se Nahrin věnuje na špičkové úrovni již mnoho let, což umožňuje snížit objem odpadu na minimum.

Článek byl volně převzat z blogu švýcarského výrobce Nahrin.