Jezte jen květy, které znáte
Stejně jako v případě hub, i u květů si před konzumací musíte být na 100 % jistí, že jsou jedlé. Pokud máte sebemenší pochybnosti, raději nechte květ dělat parádu tam, kde je, a do kuchyně si ho nenoste.
Mezi kvítka, která můžete na talíř bez obav přidat, patří zejména sedmikrásky, pampelišky, růže, levandule, fialky, macešky, lichořeřišnice, chrpy, ale také květy cukety nebo pažitky. Květy, jež chcete přidávat do jídla, by rozhodně neměly být ošetřeny pesticidy. Proto sbírejte jen ty, u nichž víte, jak byly ošetřovány.
Smažené květy cukety
Většinu květů přidávejte do pokrmů v syrovém stavu, výjimkou je žlutý květ cukety. Ten se totiž tradičně konzumuje smažený v těstíčku. Jak na to? Budete potřebovat hladkou mouku, vodu (některé italské recepty doporučují ještě bílé víno, podle jiných receptů se do těstíčka přidává ještě žloutek) a trochu soli. Konzistence těstíčka by měla být jen o něco málo hustší než na palačinky, protože nechceme, aby ho na květech zůstávalo moc. Obalené květy pak rychle smažíme ve větším množství oleje a konzumujeme ideálně co nejdřív po usmažení.
Kvítka pro studenou kuchyni
Nejčastěji se květy používají k dozdobení a dochucení bez jakékoliv tepelné úpravy. Květy pažitky oceníte zejména ve slaných pokrmech. Nasekané je můžete přidat do pomazánek a zeleninových salátů, dají se s nimi ozdobit také polévky a hotové pokrmy. V kombinaci si dobře rozumí hlavně s cibulkou a česnekem.
Pokud jste v kuchyni spíš na sladké, můžete si zákusek či osvěžující nápoj dozdobit například růžovými plátky, květy fialky, levandule nebo macešky. Jestliže máte doma tvořítka na led, vložte na jejich dno vždy po jednom kvítku, dolijte je vodou a připravte si originální ledové kostky. Díky nim rozkvete jakýkoliv nápoj, od ledového čaje přes ovocnou bowli až po obyčejnou vodu.