DÝŇOVÁ SEZONA

Dýně neboli tykev obecná byla dlouhou dobu spojována především s americkými oslavami Halloweenu. Typický výjev strašidelného obličeje vyřezaného do této zeleniny patřil pro mnoho z nás hlavně do hororových filmů.

Dýně už se ale zabydlely i v našich obchodech a dnes si většina z nás podzim bez nich neumí představit. V obchodech seženeme nejčastěji dýně hokkaido, ale běžně k dostání jsou i špagetové nebo máslové dýně.

Snadno si je můžete vypěstovat i na své zahrádce. Vypadají dobře, záhony barevně vyniknou a nakonec můžete vlastnoručně vypěstované dýně zpracovat hned na několik způsobů. Nejpracnější je asi vydlabávání, pokud dýně chceme později vyřezávat. V takovém případě by si totiž měly zachovat původní tvar. Chceme-li je však použít pouze jako surovinu pro přípravu jídla, můžeme do nich řezat, jak je nám nejpohodlnější pro získání co největšího množství dužiny, kterou následně upotřebíme v kuchyni.

Dýňová polévka
Sama o sobě nemá dýně příliš výraznou chuť. Proto je ideální podpořit ji další zeleninou a kořením. Lahodnou polévku, která zasytí i zahřeje v chladném podzimním večeru, připravíme tak, že nejprve dýňovou dužinu nakrájíme na kostky. Zbavíme se vláknitého prostředku, semínka oddělíme stranou. Kostky dýně osmahneme na cibulce a potom podusíme a povaříme. Měkkou dýni rozmixujeme se smetanou, česnekem, muškátovým oříškem, solí a pepřem. Když přidáme ještě mrkev nebo brambor, chuť bude rozhodně výraznější. Až budete polévku servírovat, nezapomeňte ji dozdobit zakysanou smetanou.

Semínka
Semínka z dýně rozhodně nepatří do odpadkového koše. Jedná se totiž o velmi zdravou pochoutku. Zkuste je nasušit a zobat místo oříšků (či společně s nimi). Můžete je také opražit a osolit. Nesolené je můžete použít při přípravě sladkých i slaných jídel. Můžete jimi dochutit zeleninový salát nebo posypat chléb s tvarohem či sýrem.

Tip: zkuste také náš Dýňový sirup