Co jste o éterických olejích (možná) nevěděli

Přírodní éterické oleje Just jsou vyrobeny ze 100% rostlinného materiálu. Éterické oleje jsou nemastné rostlinné oleje z léčivých rostlin v koncentrované formě. Přírodní esence se obvykle získávají parní destilací nebo lisováním a jsou ideální pro terapeutické aplikace.

Historie esenciálních olejů
Poznatky o pozitivních účincích éterických olejů sahají do dávné historie. Již staří Egypťané znali dezinfekční vlastnosti těchto olejů a používali je i k mumifikaci. V Evropě se cílené používání 100% čistých éterických olejů objevilo až během první světové války. V té době se poprvé začal používat termín „aromaterapie“, o což se ve velké míře zasloužil Francouz René-Maurice Gattefossé. Raněné ošetřoval éterickými oleji a pomocí vzácných rostlinných esencí pomáhal raněným po fyzické i psychické stránce. Kromě toho toto používání éterických olejů posilovalo vůli nemocných žít a přispívalo k jejich rychlejšímu zotavení.

Kde se nacházejí éterické oleje?
Získávají se ze všech částí rostlin, které se považují za aromatické. Mohou to být plody, květiny, kůra, listy nebo kořeny. Z přibližně 250 000 druhů rostlin, které věda zná, však existuje jen velmi malá část, která produkuje éterické oleje. Tento podíl je pouhé jedno procento!
Pomocí různých extrakčních metod lze cennou esenci z rostlin získat a znovu ji použít. Využívají se divoké ale i tradičně či ekologicky pěstované rostliny. Každý region má přitom svá vlastní specifika, jako je například pro Turecko a Indii typická růže, pro Austrálii čajovník a pro jižní Francii levandule.

Kvalita má svoji cenu
Kvalita a čistota jsou rozhodující kritéria účinnosti i ceny éterických olejů. Pro kvalitu esencí je rozhodující, aby byly rostliny pěstovány bez pesticidů, sklízeny v optimálním čase a aby byly získávány správným extrakčním procesem. Vysoce kvalitní éterické oleje se skládají ze 100 % aromatických rostlinných složek. Proto cenové rozdíly často souvisí se samotnými rostlinami, jelikož jen velmi malá část rostlin obsahuje éterické oleje. Kromě toho je podíl vonných látek v rostlinách často extrémně nízký.
Z toho vyplývá: čím více rostlin je zapotřebí k výrobě, tím vyšší je cena éterického oleje.
Například na jeden kilogram meduňkového éterického oleje je potřeba až 12 000 kilogramů meduňky, zatímco k výrobě jednoho kilogramu éterického oleje z damašské růže potřebujete 3 500 až 4 000 kilogramů okvětních lístků.
I když jsou na trhu levnější alternativy v podobě syntetických olejů, ty v žádném případě nejsou terapeuticky účinné, protože tyto oleje jsou uměle namíchané látky, které se svými přírodními protějšky nemají mnoho společného.

Aromaterapie
Právě ta souvisí s praktickým využitím pozitivních účinků éterických olejů. Jedná se nejen o využití čistě rostlinných éterických olejů pro terapeutické účely, ale i k relaxaci těla a mysli.
V aromaterapii je zážitek z vůně klíčový, neboť následné reakce v mozku mohou ovlivnit naše pocity. Proto není překvapením, že éterické oleje hrají v aromaterapii důležitou roli. O každém éterickém oleji se říká, že jeho vůně má specifický účinek, například že vůně pomerančového a citronového oleje zlepšuje náladu a levandulový olej má uklidňující vůni. Éterické oleje však lze využít mnohem rozsáhleji. Spektrum účinků éterických olejů je široké. V závislosti na rostlině, z níž olej pochází, se jedná o vůni s relaxačním, povzbuzujícím nebo osvěžujícím účinkem. Tyto vůně dokáží ulevit při nepohodě, zvýšit koncentraci, stimulovat smyslnost a sexualitu, podpořit usínání, odbourat úzkost a mnoho dalšího. Vzácné esence se vstřebávají dýcháním i přes pokožku, největší absorpční orgán s plochou kolem dvou metrů čtverečních, a to ať už jako přísada do koupele nebo jako příměs v masážním oleji.

O účincích éterických olejů Just se můžete přesvědčit doslova na vlastní kůži. Éterické oleje z naší nabídky naleznete v kategoriích podle jejich hlavního využití. Bližší informace vám ochotně poskytne váš odborný poradce.

Zdroj: blog Just Schweiz AG